Варненският окръжен съд определи най- тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ на трима мъже на 31г. , на 40 г. и 49 г., обвинени за участие в организирана престъпна група, създадена с користна цел.

Досъдебното производство по описа на ГДБОП - МВР е образувано през април 2024 година от Окръжна прокуратура – Варна.

Държавното обвинение е установило, че престъпната група е действала от месец май 2016 година до настоящия момент в град Бяла Слатина и Варна. Дейността и́ била свързана с имотни измами, извършвани на територията на област Варна. Групата намирала имоти, чийто собственици не се интересуват от тях или такива на възрастни хора, без наследници. Използвала неистински и с невярно съдържание нотариални актове, в които било посочено, че различни лица от община Бяла Слатина, близки до мъжете в престъпната група, са станали собственици на недвижими имоти на територията на област Варна. За целта били използвани нотариални актове, на които бил придаден вид, че са издадени от един и същ нотариус през 1944 г. Всички били вписани в един и същ том в Агенцията по вписвания във Варна, който, при преместването й на нов адрес, изчезнал.

Разследването идентифицирало множество неистински нотариални актове, с които лица от община Бяла Слатина, се легитимирали като собственици на имоти в Езерово, Звездица, Варна и други населени места. С фалшивите документи, използвайки пълномощници, престъпната група се снабдявала със скици от Агенцията по геодезия, картография и кадастър и данъчни оценки, след което имотите се прехвърляли чрез покупко – продажба на различни физически и юридически лица.

И тримата мъже са с чисто съдебно минало.

За участие в организирана престъпна група, създадена с користна цел Наказателният кодекс предвижда наказание от 5 до 15 години „лишаване от свобода“. По другото обвинение за пране на пари, чрез извършване насделки с имущество, за което са знаели че е придобито чрез тежко умишлено престъпление, наказанието е от 3 до 12 години „лишаване от свобода“ и глоба до 200 хиляди лева. С до 10 години затвор се наказва съставянето на неистински официален документ или преправянето на неговото съдържание.

Варненският окръжен съд прецени, че са събрани достатъчен обем от гласни, писмени и веществени доказателства, от които да се направи обосновано подозрение за съпричастност на тримата мъже към престъпленията, за които са били привлечен като обвиняеми. С оглед широкия мащаб на дейността им, както и с данните за оказван натиск върху част от свидетелите, за съда рискът мъжете да извършат престъпление, като попречат на разследването, е реален. Отделно се касае за тежки умишлени престъпления със значителен размер на наказанията.

Поради наличието на законовите предпоставки, Варненският окръжен съд прецени, че към момента единствената подходяща мярка за неотклонение спрямо сочени за участници в престъпната група е най- тежката –„задържане под стража“.

Определенията подлежат на обжалване пред Апелативен съд - Варна.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.