Отчита се ръст по всеки един показател, който отразява как върви миграционната вълна към и през България, информира dnevnik.bg, като се позовава на данни на МВР от началото на 2021 година до края на ноември.

Те показват увеличение на задържаните при опит да влязат в страната, т.е. в района на границата, при опит да напуснат нелегално държавата през границата със Сърбия и увеличение на мигрантите, които са успели да влязат в страната, без да бъдат засечени от органите на МВР на границата.

От началото на 2021 година, МВР са задържали близо 10 хиляди души - 9574, което в сравнение с предходната година, когато спрените са над 3000 души, е с над три пъти повечe. През последния месец на годината традиционно заради студеното време потокът намалява.

Въпреки това според данните това е първото сериозно увеличение на натиска на годишна база от 2016 г. насам. През 2015 г. задържаните в страната са били на 30 хиляди и оттогава тази бройка пада. Изминалата година ще е първата, в която се отчита засилен натиск по границите и във вътрешността на страната. През първата година на ковид пандемията (2020) и наложения по-засилен контрол по границите, потокът съвсем намаля.

През лятото на миналата година служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков, който запази поста си и в кабинета на Кирил Петков, обяви че към България се задава нова мигрантска вълна, която се обясняваше с кризата в Афганистан. Тенденцията тогава беше хората да се опитват да влизат нелегално в страната - в товарни автомобили, превозващи дървен материал, а комуникацията и трафикът да минава през хора, които са в България и са придобили статут.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.