О Б Я В А
за прием на проектни предложения към Стратегията за водено от общностите местно развитие за територията на МИГ Долни Чифлик и Бяла
Сдружение „Местна инициативна група Долни Чифлик и Бяла” открива процедура за подбор на проектни предложения BG06RDNP001-19.442 по Мярка 6.4. „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“
Оперативна програма: ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ 2014 -2020Г.
Мярка: 19 ВОДЕНО ОТ ОБЩНОСТИТЕ МЕСТНО РАЗВИТИЕ
Цели и обхват на мярката:
Основната цел на Мярка 6.4. „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности” от Стратегията за ВОМР на МИГ „Долни Чифлик и Бяла“ е повишаване на конкурентоспособността на микропредприятията на територията на МИГ, ускоряване процесите на диверсификация на икономическите дейности на предприятията в сектори извън земеделието, с оглед разнообразяване на местната икономика, насърчаване на предприемачеството и създаването на заетост на територията на МИГ.
Специфичните цели на мярката са:
- подпомагане усвояването на местния потенциал за развитие на туризъм и по-специално развитието на алтернативни форми на туризъм, съчетаващ природни, екологични и културни ценности на територията на МИГ;
- насърчаване на предприемачеството и стартирането на бизнес в алтернативни неземеделски дейности, основани на характеристиките на територията и местния потенциал за развитие – производствени дейности, създаващи добавена стойност, развитие на услуги във всички сектори на икономиката, развитие на занаяти и др., създаващи добавена стойност.
Проектите по процедурата се изпълняват на територията на общините Долни Чифлик и Бяла.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
- Наименование на мярката от Стратегията за ВОМР:
МИГ „Долни Чифлик и Бяла” - мярка 6.4. „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“
- Допустими кандидати:
Общи условия за допустимостта на кандидатите:
- Земеделски стопани, регистрирани съгласно чл. 7, ал. 1 от Закона за подпомагане на земеделските производители;
- Микропредприятия, регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон, Закона за кооперациите или Закона за вероизповеданията, Физически лица, регистрирани по Закона за занаятите.
- Кандидатите за финансова помощ трябва да имат постоянен адрес - за физическите лица и седалище и адрес на управление – за едноличните търговци и юридическите лица, на територията на МИГ Долни Чифлик и Бяла.
- Кандидатите земеделски стопани трябва да отговарят на следните условия:
а/ да са регистрирани като земеделски стопани съгласно чл.7, ал.1 от Закона за подпомагане на земеделските производители, и
б/ да бъдат регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон или Закона за кооперациите.
- Дейности, допустими за финансиране:
По мярка 6.4. от Стратегията за ВОМР се подпомагат инвестиции в неземеделски дейности, които са насочени към:
• Развитие на туризъм (изграждане и обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги и атракции) с акцент върху селски туризъм, аграрен туризъм, екотуризъм, културен туризъм, балнео и рехабилитационен туризъм, лечебен/медицински туризъм, приключенски туризъм и други алтернативни форми на туризъм;
• Производство или продажба на продукти, които не са включени в Приложение 1 от Договора за функциониране на Европейския съюз, независимо от вложените продукти и материали (Приложение № 27 от документи за информация към Условията за кандидатстване);
• Развитие на услуги във всички сектори на икономиката с фокус върху структуроопределящи отрасли и отрасли с потенциал за растеж: строителство на сгради и съоръжения, здравни услуги, грижи за деца и/или възрастни хора и/или хора с увреждания, услуги, базирани на информационните и комуникационните технологии, допълващи храненето и настаняването туристически услуги, подпомагащи развитието на алтернативния туризъм на територията на МИГ – например създаване на туристически атракции, дигитализация на местното природно, културно и историческо наследство, услуги в областта на креативните и рекреативните индустрии, културни и творчески индустрии.
• Развитие на местни занаяти (включително предоставяне на услуги, свързани с участието на посетители в занаятчийски дейности);
• Други неземеделски дейности.
- Допустими разходи:
Допустими за финансиране са категориите разходи за проекти към стратегията за ВОМР, съгласно чл. 20 от Наредба № 22 от 14.12.2015 г. за прилагане на подмярка 19.2 "Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие" на мярка 19 "Водено от общностите местно развитие" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г., издадена от Министъра на земеделието, храните и горите, обн., ДВ, бр. 100 от 18.12.2015 г., в сила от 18.12.2015 г., изм. и доп. ДВ. бр.38 от 20 Май 2016г. , изм. и доп. ДВ. бр. 69 от 25 Август 2017 г. (Наредба № 22).
По Мярка 6.4 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ от СВОМР на „МИГ Долни Чифлик и Бяла“, допустими за финансиране са следните разходи:
а) Изграждане, придобиване или подобренията на недвижимо имущество;
б) Закупуване, включително чрез лизинг на нови машини и оборудване до пазарната стойност на активите;
в) Общи разходи, свързани с разходите за буква „а“ и „б“, например хонорари на архитекти, инженери и консултанти, хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост, включително проучвания за техническа осъществимост;
г) Нематериални инвестиции: придобиване и създаване на компютърен софтуер и придобиване на патенти, лицензи, авторски права и марки.
Условия за допустимост и обоснованост на разходите:
1. Закупуването на нови машини и оборудване се допуска при следните условия:
По мярката е допустимо закупуване на нови машини и оборудване, включително „самоходни машини“, „машини за земни работи“ и компютърен софтуер до пазарната стойност на активите, включително и чрез лизинг.
Съгласно § 6, т. 16 от допълнителните разпоредби на Закона за движение по пътищата "Самоходна машина" е съоръжение или машина, предназначена за извършване на специфични дейности и движеща се или придвижвана по пътищата само по изключение. Такива са: електрокари, мотокари и самоходна земеделска и горска техника по смисъла на § 1, т. 12 от допълнителните разпоредби на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, строителните машини, верижните специални и верижните бронирани машини от Българската армия и Министерството на вътрешните работи и други подобни. Самоходната машина е малогабаритна, когато е с теглително усилие до 200 kg, максималната и скорост на движение е до 25 km/h, колеята - до 900 mm, и масата без товар - до 900 kg.“. Освен това „машините“ следва да отговарят на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника.
Съгласно чл. 2 Законът за движение по пътищата се прилага за земеделска, горска техника, включително превозни средства и машини за земни работи, наричани по-нататък "техниката".
„Машини за земни работи" са самоходни или теглени колесни, верижни или крачещи машини, имащи екипировка или оборудване (работни средства), конструирани да извършват изкопни работи, товарене, транспортиране, пробиване/сондиране, разстилане, уплътняване или каналокопаене на земни, скални и други материали.
Закупуването чрез финансов лизинг на активите е допустимо, при условие че ползвателят на помощта стане собственик на съответния актив не по-късно от датата на подаване на заявката за междинно или окончателно плащане за същия актив.
Разходите за закупуване на земя, сгради и друга недвижима собственост са допустими за финансиране до размера на данъчната им оценка, валидна към датата на подаване на проектното предложение. В случай че към датата на придобиването данъчната оценка е с по-ниска стойност, допустими за финансиране са разходи до този размер. Разходите за закупуване на земя, сгради и друга недвижима собственост не могат да надхвърлят 10 % от общия размер на допустимите инвестиции по проекта.
Разходите за консултации, включени в разходите по т. “в“ и състоящи се в разработване на бизнес план, включващ предпроектни изследвания и маркетингови стратегии или попълване на анализ разходи-ползи (финансов анализ), извършване на предпроектни проучвания и окомплектоване на пакета от документи и консултантски услуги, свързани с изпълнението и отчитането на дейностите по проекта до изплащане на помощта не следва да надхвърлят 5% от стойността на допустимите разходи.
Разходите по т. “в“ не могат да надхвърлят 12 % от сумата на разходите по т. „а“, „б“ и „г“.
Разходите по т. “в“ са допустими, ако са извършени не по-рано от 1 януари 2014г., независимо дали всички свързани с тях плащания са направени.
- Период на прием и място за подаване на проектни предложения:
Първи прием:
Начална дата за прием на проектни предложения от 09.10.2020 г.
Краен срок за представяне на предложенията 13.12.2020 г., 23:59 часа
Втори прием : /в случай, че са налични остатъчни средства от първи краен срок за подаване на проектни предложения/
Начална дата за прием на проектни предложения от 02.04.2021 г.
Краен срок за представяне на предложенията 03.05.2021 г., 23:59 часа
Място на подаване на проектните предложения: Подаването на проектно предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
- Бюджет на приема
Общият финансов ресурс по процедурата е 977 900,00 лв.
- Финансови параметри на проектите:
- Минималният размер на допустимите разходи за един проект е 19 558,00 лева.
- Максималният размер на допустимите разходи за един проект е 293 370,00 лева.
- Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за проект – 977,90 лева, за проекти, включващи дейности за развитие на туризъм.
- Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за останалите проекти - 14 668,50 лева.
- Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за проект – 220 027,50 лева.
- Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за проекти, включващи дейности за развитие на туризъм - 14 668,50 лева.
- Размер и интензитет на финансовата помощ:
Интензитетът на подпомагане на проект за развитие на туризъм (изграждане и обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги) не може да надвишава 5 %.
Интензитет на подпомагане за проекти, които не са насочени към развитие на туризъм, не може да надвишава 75%.
Разликата между пълния размер на допустимите за финансово подпомагане разходи и размера на финансовата помощ, се осигурява от кандидата, като участието на кандидата може да бъде само в парична форма.
- Критерии и методика за оценка на проектните предложения:
N |
Критерии |
Минимално изискване |
Брой точки |
1. |
Проекти с инвестиции в областта на аграрния или селския туризъм, екотуризъм, културен, балнео и рехабилитационен туризъм, медицински/лечебен туризъм или други алтернативни форми на туризъм |
Над 50 % от допустимите разходи по проекта са за инвестиции: - За развитие на аграрен и/или селски туризъм и/или - екотуризъм и/или - културен и/или - балнео и рехабилитационен туризъм; -и/или медицински/лечебен туризъм и/или - други алтернативни форми на туризъм, съответстващи на местните характеристики и потенциал за развитие. |
15 т. |
2. |
Проекти с инвестиции, насочени към производствени неземеделски дейности |
|
15 т. |
3. |
|
|
15 т. |
4. |
Проектът е насочен към диверсификация на икономическата дейност на кандидата и/или към повишаване на неговата предприемаческа активност |
Проектът е насочен към развитието на дейности, които не са осъществявани до момента от кандидата и/или Проектът се осъществява от стартиращо микропредприятие – предприятие, което към момента на кандидатстване няма 3 приключили финансови години |
10 т. |
5. |
водят до осигуряване на устойчива заетост |
Създаване на до 2 нови работни места вкл. |
5 т. |
Създаване на над 2 до 5 нови работни места вкл. |
10 т. | ||
Над 5 нови работни места |
15 т. | ||
\ 6. |
Проекти, при които изпълнението на проекта е свързано с въвеждането на иновации при осъществяването на неземеделски дейности |
Над 30 % от допустимите инвестиционни разходи по проекта са свързани с иновации в предприятието. Иновацията е разработването и внедряването в практиката на нов или значително подобрен продукт (стока или услуга), нов процес, нов маркетингов метод, или нов организационен метод, организацията на работното място, или външни връзки, която води до повишаване на икономическа, социална и екологична ефективност. |
10 т. |
7. |
Проекти, подадени от кандидати, притежаващи професионален опит или образование/професионална квалификация в сектора, за който кандидатства. |
Физическото лице - кандидат или управителят на юридическото лице-кандидат притежава завършено висше образование или професионална квалификация в сектора, в който ще се развива дейност по проекта или притежава минимум 1 година професионален опит в осъществяването на дейности, сходни с дейностите, за които се кандидатства. |
10 т. |
8. |
Проекти, включващи инвестиции за развитие на „зелена икономика“, в т. ч. и за технологии водещи до намаляване на емисиите съгласно Регламент за прилагане на директива 2009/125/ЕС |
Над 50 % от инвестиционните разходи по проекта са насочени към развитието на дейности, свързани с производството на „зелени продукти“[1] или предоставянето на „зелени услуги“[2], допринасящи за постигането на устойчиво щадящо околната среда социално-икономическо развитие. |
10 т. |
Минимален брой точки по мярка 6.4..: 10 точки
Максимален брой точки по мярка 6.4.: 100 точки
- Лице/а за контакт и място за достъп до подробна информация:
За контакти:
инж. Коста Стоянов – изпълнителен директор на МИГ Долни Чифлик и Бяла;
Венелин Миланов – експерт ВОМР
Цветелина Минчева – тех. сътрудник
Информация и консултации по процедурата може да получите всеки работен ден от 9.00 до 17.00 часа в офиса на МИГ „Долни Чифлик и Бяла” на адрес: гр. Бяла, област Варна, ул. „Иван Калчев” № 2, тел.: 0889200102, 0878 945154, 0886810024.
Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Допълнителни въпроси могат да се задават само по електронната поща, посочена по-долу, като ясно се посочва наименованието на процедурата за подбор на проекти:
Адрес на електронна поща: migd4b@abv.bg
Разясненията се публикуват на електронната страница на МИГ „Долни Чифлик и Бяла“ и в ИСУН в 10-дневен срок от получаване на искането, но не по-късно от две седмици преди изтичането на срока за кандидатстване и са задължителни за всички кандидати.
Пълният пакет документи за кандидатстване са публикувани на следните интернет адреси:
- на сайта на сдружение МИГ “Долни Чифлик и Бяла” : http://www.mig-db.org/
- на сайта на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН 2020) в модула за електронно кандидатстване: http://eumis2020.government.bg/
- Начин за подаване на проектни предложения:
Подаването на проектно предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) в модула за електронно кандидатстване: http://eumis2020.government.bg/
[1] „Зелени продукти“ са екологични продукти, допринасящи за постигането на устойчиво щадящо околната среда социално-икономическо развитие, вкл. чрез прилагане на концепцията за кръгова икономика, концепцията за предотвратяване образуването на отпадъци и/или концепцията за постигането на „общество с нулеви отпадъци“.
[2] Зелени услуги“ са екологични услуги, допринасящи за постигането наустойчиво щадящо околната среда социално-икономическо развитие, вкл. чрез прилагане на концепцията за кръгова икономика, концепцията за предотвратяване образуването на отпадъци и/или концепцията за постигането на „общество с нулеви отпадъци“.