Повечето от общинските лечебни заведения във Варна отчитат положителни резултати, сочат финансовите отчети на лечебните заведения за 2023 г., които бяха разгледани и прието на днешното заседание на ПК „Собственост и стопанство“.

Сред най-успешните във финансово отношение здравни заведения е „Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания д-р Марко Марков – Варна“, която е приключила миналата година с положителен финансов резултат от близо 908 хил. лева. Трайна е тенденцията за запазване на броя на преминалите през стационара пациенти – те са 9250 души през 2023 г. На печалба е другата голяма общинска болница – Специализираната болница по акушерство и гинекология „Проф. д-р Димитър Стаматов“. Тя е приключила миналата година в плюс 66 хил. лева. Обслужени са близо 5 500 пациенти и са родени 1786 бебета, сочат данните. Положението на Специализираната болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания – Варна остава тежко, но се забелязва тенденция за намаляване на загубите. През 2023 г. счетоводната загуба е била в размер на 389 хил. лева при 409 хил. лева през предходната година. Същевременно се увеличава броят на пациентите, лекувани в здравното заведение. През стационара са минали общо 65 души, бе съобщено в зала „Пленарна“.

При общинските диагностично-консултативни центрове устойчивост в развитието си показват ДКЦ III, ДКЦ IV, ДКЦ V и ДКЦ „Чайка“, всички те са завършили миналата година на печалба. С положителен финансов резултат е и Медицинският център за рехабилитация и спортна медицина – Варна.

При повечето от тях обемът на медицинска дейност е увеличен, има ръст и на пациентите. Лечебните заведения отчитат тенденция за увеличаване на приходите, но и на разходите. Най-голямо перо в разходната част са средствата за възнаграждения и осигурителни вноски, които бележат увеличение спрямо предходната година.

По традиция на минус е ДКЦ „Св. Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“. Лечебното заведение отчита отрицателен резултат в размер на 15 хил. лева, което се дължи на непрекъснатите ремонтни дейности и на старата рентгенова апаратура. Същевременно от построяването си през 1968 г. до сега здравното заведение е с основно ремонтиран покрив.

Срив във финансово отношение бележи ДКЦ I „Св. Клементина“, който е приключил 2023 г. с 384 хил. лева загуба.

Членовете на ПК „Собственост и стопанство“ с почти пълно единодушие одобриха отчетите на общинските лечебни заведения за миналата година. Следващата седмица предстои те да разгледат финансовите резултати и на търговските дружества.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.