Бюджетът за здравеопазване на Варна тази година е в размер на 26 млн. и 335 хил. лева. Той е с увеличен с 2,6 млн. лева спрямо първоначалния бюджет за предходната година, бе изтъкнато на днешното заседание на ресорната комисия към Общинския съвет.
С тези средства се осигуряват разходите за 12 детски ясли, 112 медицински кабинета в детски градини и училища, 3 млечни кухни с 23 разливочни. Издръжката на общинските предприятия „Комплекс за детско хранене“ и „Дезинфекция, дезинсекция и дератизация“ също се покрива от бюджета на функцията.
Капиталовата програма възлиза на близо 3,6 млн. лева. 2,8 млн. лева ще струват ремонтните дейности на детски ясли „Чуден свят“ и „Роза“. 190 хил. лева общината ще инвестира в площадки за игра на открито в детска ясла №3 „Зайо Байо“. За проектиране на основен ремонт на ДЯ №8 „Щурче“ са заделени 75 хил. лева.
В бюджета са планирани също разходи в размер на 107 млн. лева за обследване и изготвяне на енергиен одит, включително идейно предложение, по проект за кандидатстване във фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници“. За петте общински диагностично-консултативни центрове и АГ болницата във Варна, които ще се включат в проекта, са предвидени по 17 940 лв.
Ръст има и на средствата за помощи. Бюджетът на общинската инвитро програма е в размер на малко над 306 хил. лева, с 68 хил. лева повече спрямо 2020 г. За еднократни помощи за лечение на граждани са планирани над 153 хил. лева.
Общинските програми със здравна насоченост са в размер на 329 хил. лева. Тази година е предвидено изпълнението на 8 програми, които ще обхванат общо 6 300 души. Три от програмите са за деца: „Хипотерапия на деца с увреждания и проблеми в развитието”, „Грижа за деца с диабет и редки заболявания“ и „Зеленият двор“.
В списъка фигурират също програми за скрининг на заболяванията на щитовидната жлеза, белия дроб и очите. За поредна година ще бъдат изпълнени програмите за „Профилактика на рака на гърдата“ и „Психосоциална подкрепа на лица, зависими от психоактивни вещества“.
В проектобюджета са заложени също средства за борба с COVID-19 – закупуване на лични предпазни средства, дезинфекционни препарати, диспенсъри, паравани, мобилни мивки и т.н.
Членовете на комисията направиха няколко допълнения към първоначално предложената макрорамка. Те гласуваха около 2 млн. лева да бъдат заделени за строително-ремонтни дейности във варненски лечебни заведения, сред които ДКЦ „Св. Клементина“, ДКЦ „Св. Иван Рилски“ – Аспарухово, Онкоболницата, Очна болница, и до 500 хил. лева – за проектиране на нова инфекциозна болница в града.
Членовете дадоха положително становище за отпускане до 2 млн. лева от общинския бюджет за закупване на три компютърни томографи за общински ДКЦ и до 3 млн. лева – за роботизирана хирургия в МБАЛ „Св. Анна“. Съветниците одобриха също 10 хил. лева за нова профилактична програма „Комплексно пост-ковид проследяване“ за ДКЦ V “Св. Екатерина“ и 3 700 лв. за гориво за Тубдиспансера.
Всички тези допълнения ще бъдат разгледани от финансовата комисия, която ще реши дали бюджетът за тази година позволява тяхното изпълнение.