Заповедта за премахването на 67 броя иглолистни дървета във връзка с изграждане на жилищна сграда в близост до Паметника на българо-съветската дружба е подписана в последните дни от управлението на предходното ръководство на Община Варна. Документът е разписан на 10.11.2023 г. от временно изпълняващия длъжността кмет тогава Пейчо Пейчев. Това става след датата на изборите и преди официалната клетва на Благомир Коцев. Заповедта е на основание на решение на Варненския административен съд от 24.03.2023 г., потвърдено на последна инстанция от Върховния административен съд на 2.11.2023 г. и задължителна за изпълнение от общинската администрация. Това показва проверката на документите в Община Варна, извършена по нареждане на кмета Благомир Коцев.

Случаят започва още през 2008 г., когато за имота се допуска изработване на ПУП, с указание за представяне на геодезическо заснемане на растителността в парцела. По-късно през 2012 г., след преминаване през законовите процедури, липса на повдигнати възражения и одобрение от тогавашния кмет, подробният устройствен план влиза в сила. Инвестиционният проект, довел до сегашните събития, е от 2021 г. и предвижда премахване на растителността за сметка на 5-кратна компенсация. Съгласуван е с РИОСВ, Енерго ПРО и ВиК, и одобрен на 17.12. 2021 г.

Заради премахването на дърветата, възложителят – фирма „Вип скай В“ ЕООД е трябвало да изпълни компенсаторна програма за засаждане на 301 броя иглолистни и 34 броя широколистни дървета в парк-паметника в кв. „Бриз“. При последващ оглед на експерти от район „Приморски“, извършен на 14.06.2024 г., относно изпълнението на компенсаторната програма, е установено, че 97 броя от новозасетите дървета от вида Туя и 5 броя кипариси са компрометирани. Те са възстановени от изпълнителя, а поддържането им е възложено на фирма, с която инвеститорът има сключен договор.

Тази история се повтаря вече няколко пъти в моя мандат. Инвестиционни проекти за строителство на сгради на по няколко десетилетия се реализират изцяло в рамките на закона, но в очевиден сблъсък с обществения интерес. Когато собственикът има намерение да строи, законът му позволява да отсече всяко поискано от него дърво, стига да компенсира това със засаждане на други, коментира възникналата ситуация кметът на Варна Благомир Коцев.

Той допълни, че Общината губи всяко дело, когато отказва да позволи сеч на дървета на терени, където компенсаторните програми са договорени и се изпълняват, а законът е спазен от страна на фирмите. Единственото, което може да постигне администрацията с такъв отказ, е да забави процеса, докато делото премине своя ход. Кардинално решение за това може да има или на държавно ниво – с дълбоки реформи, или с нов Общ устройствен план на града, каза още Благомир Коцев.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.