Темата за ранното детско развитие често е неглижирана, макар все повече психолози и експерти да подчертават колко ключови са първите години за оформянето на личността. Образователният форум „Градът и децата“ постави фокуса тъкмо върху най-малките. Специално от Италия дойдоха Паола Строци и Марина Кастанети. Те са педагози, специалисти по подхода Реджо Емилия и преки участници в неговото оформяне пред 70-те години на миналия век. „Не носим готови рецепти, опитваме се да пренесен и споделим нашия опит“, каза Строци на кръгла маса в общината, съобщиха от "Граждани на квартала".
Подходът Реджо Емилия е известен в цял свят заради своите добри резултати във възпитанието и развитието на малките деца. Той води началото си от италиански град със същото име. През 1991 г. сп. „Нюзуик“ обявява детските градини и ясли в Реджо Емилия за най-напреднали в света по отношение на ранното детско развитие. Оттогава до днес градът се оформя като световен обучителен център. Хиляди учители, психолози, архитекти и учени го посещават всяка година, за да почерпят от опита на подхода Реджо.
В основата на тази педагогика е детето като личност с права, потенциал на развитие, носител на „стоте езика“ и развиващо се чрез взаимоотношенията си с другите. То не е слабо и незавършено, а можещо и компетентно. „Стоте езика“ е ключова концепция от подхода. Става въпрос за идеята на основателя на подхода Лорис Малагуци, според който децата са способни да се изразяват на сто езика чрез рисуване, глина, театър, музика, танц.
От 2019 г. фондация „Калейдоскоп“ изгражда мост към Международната мрежа Reggio children. В последните години фондацията изследва връзките между памет, общество и образование с фокус върху две основни хипотези: 1. Докато залага на пасивност, заучаване и послушание, българското образование ограничава потенциала за мислене и накланя обществото към тоталитарни режими на управление и 2. Ако образователната система бъде преизградена около детската активност и умения за критично мислене, тя би започнала да укрепва и усилва културата на демокрация и обществения прогрес.
Детската къща във Варна е единственото образователно заведение, в което изцяло се прилага Реджо педагогиката. Децата от 3 до 6 години имат възможност да разгърнат своя потенциал със специфичните за подхода творчески ателиета, разнообразни материали и индивидуално отношение, съобразено с личността.
Форумът „Градът и децата“ е организиран от Фондация „Калейдоскоп“ с участието на Reggio children и подкрепата на Община Варна.
01 октомври 2024, 17:43 Екип на Паралел 43