От програмата на Народното събрание за тази седмица отпадна предвиденото изслушване на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов, министъра на туризма Зарица Динкова и министъра на здравеопазването Христо Хинков относно състоянието на акваторията на Черно море вследствие на разрушената стена на язовир „Нова Каховка“ и предстоящия туристически сезон в България, съобщи БТА. Предложението да няма такова изслушване беше направено от Цончо Ганев от „Възраждане“ и прието, и при прегласуването със 134 гласа „за“, 52 „против“ и шест гласа "въздържал се".
Тази тема не трябва да бъде преекспонирана в медиите, най-малко трябва да бъде повдигана в момента в зала, защото съседните държави на България , които разчитат изключително много отново на туризма – Гърция и Турция, преки наши конкуренти по отношение на туристите, водят от няколко месеца и в последните седмици ожесточена кампания срещу България по отношение на замърсяването на водата, аргументира се Цончо Ганев. По думите му с изслушването няма да се успокои обществото, а ще се даде възможност за уронваща престижа на България пропаганда.
Илина Мутафчиева, която е един от вносителите от „Продължаваме промяната-Демократична България“ на предложението за изслушване, коментира, че „пропагандата може да бъде преборена единствено и само с факти“. Това, което е важно да направим, е да успокоим българските граждани, че всички проверки и действия се вършат от страна на изпълнителната власт, допълни тя.
Няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море, съобщиха междувременно от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Готови са резултатите от седмичните проби за цезий-137 в пунктовете Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг. И в трите пункта те са под нормите.
На 26 юни излязоха и резултатите от изследване на пробите, взети на 19 юни в българската акватория на Черно море. Оценка на тенденциите, свързани с установеното състояние на водите, може да се направи след натрупването на данни от минимум четири измервания.
Резултатите от взетите на 27 юни проби от Басейнова дирекция „Черноморски район“ се очакват в рамките на 10 дни.
МОСВ осигурява редовно наблюдение на състоянието на морските води след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна. В бюлетина от 27 юни също се съобщава, че няма замърсяване на водите в българската акватория на Черно море. Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ не показват замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители вследствие на инцидента.
Басейнова дирекция „Черноморски район“ и Регионална лаборатория - Варна към Изпълнителната агенция по околна среда следят ежеседмично състоянието на черноморските води в три допълнителни пункта в бреговата зона, които бяха определени в отговор на нововъзникналата ситуация – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг.
МОСВ е в постоянен обмен на информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море. Радиационният фон в Одеска област е в норма. За това информира българското посолство в Киев в редовната си информация, изпратена до МОСВ. Актуална информация за резултатите от направените измервания се предоставя своевременно на компетентните институции и обществеността.
Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на здравеопазването и Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон.