Миниатюрна кост от ръка и останки от зъб, открити на индонезийски остров, разкриват тайната на ранен човешки вид, живял преди 700 хил. години, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс, цитирани от БТА.

Учени намират преди двадесет години вкаменелости на ранен човешки вид, чийто представители са били с височина около 1,07 метра и затова получават прозвището "хобити".

Сега ново проучване показва, че предците на хобитите са били дори малко по-ниски.

"Не очаквахме, че ще открием по-малки индивиди на толкова стар обект", казва съавторът на изследването Юсуке Каифу от Токийския университет в мейл до Асошиейтед прес.

Оригиналните фосили на т.нар. хобити датират отпреди 60 хил. до 100 хил. години. Новите вкаменелости са открити на място, наречено Мата Менге, на около 70 км от пещерата, в която са намерени първите останки.

През 2016 г. изследователите смятат, че по-ранните роднини може да са били по-дребни от хобитите, след като проучват челюстни кости и зъби, събрани от новия обект.

Последващ анализ на малък фрагмент от кост на ръката и зъби показва, че са били само с шест сантиметра по-ниски и са съществували преди 700 хил. години, отбелязва Асошиейтед прес.

"Анализите убедително показаха, че това са били много малки индивиди", казва Дийн Фалк, еволюционен антрополог от щатски университет на Флорида, който не е участвал в изследването.

Резултатите са публикувани в изданието Nature Communications.

Учените обсъждат как хобитите, наречени Homo floresiensis на името на отдалечения индонезийски остров Флорес, са еволюирали, за да бъдат толкова малки, както и къде се намират в човешката еволюционна история. Смята се, че те са сред последните ранни човешки видове, които са изчезнали, отбелязва Асошиейтед прес.

Учените все още не знаят дали хобитите са се смалили от по-ранен, по-висок човешки вид, наречен Homo erectus, обитавал района, или от още по-примитивен човешки предшественик.

Необходими са още изследвания и вкаменелости, за да се определи мястото на хобитите в човешката еволюция, казва Мат Токери, антрополог от канадския университет "Лейкхед".

"Този въпрос остава без отговор и ще продължи да бъде във фокуса на изследванията още известно време", казва Токери, който не е участвал в изследването, цитиран от Асошиейтед прес.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.