Според НСИ липсват около 5 хиляди преброители и контрольори, които да се включат в националната кампания „Преброяване 2021" .Това съобщи във Варна зам.-председателят на НСИ Диана Янчева.
Кампанията за набиране на преброители и контрольори е до 10 юни. Във Варна са необходими 2000 души, а недостигът към момента е от 400-450. Няма твърда заплата за преброителите, има разценки, които са три пъти по-високи спрямо предходното преброяване.
Във връзка с електронното преброяване то ще е възможно само от IP-адреси на територията на страната. То ще се проведе в периода от 7 до 17 септември.
От 18 септември до 3 октомври преброителите ще го извършват на терен и ще събират кодовете на тези, които са се включили електронно в проучването.
Изследване е изключително важно, защото ще формира политиките за следващите 10 години, уточни Янчева и добави:
Това е най-голямото статистическо изследване, което се прави веднъж на десет години. Резултатите ще бъдат официално обявени в края на ноември, началото на декември тази година..

