Днес се стигна до нов изблик на насилие между Азербайджан и Армения заради Нагорни Карабах. Двете страни съобщиха за военни и цивилни жертви при тежките сражения и си отправиха взаимни обвинения коя е нападнала първа, предадоха Франс прес и ТАСС.

Арменските сепаратисти от Нагорни Карабах казаха, че Азербайджан е започнал днес офанзива срещу тях и че са нанесли тежки загуби на неговата армия. В региона е въведено военно положение и обявена всеобща мобилизация на местните жители, навършили 18 години.

Министерството на отбраната на Армения, която подкрепя отцепилата се от Азербайджан област, съобщи за свалени азербайджански два хеликоптера и три дрона.

Министерството на отбраната на Азербайджан каза, че неговата армия е предприела контраофанзива след атака на сепаратистите и че е загубила само един вертолет, чийто екипаж е невредим. Според него 12 противовъздушни батареи на противника са били унищожени.

Азербайджанското президентство съобщи за "мъртви и ранени сред цивилните и военните".
В Нагорни Карабах има "цивилни жертви", каза представител на сепаратистките власти.
Арменското министерство на отбраната съобщи за двама убити - жена и дете, - в региона.

Сраженията продължават, казаха и двете страни, всяка от която твърди, че има превес.
Заради ситуацията в Нагорни Карабах арменският патриарх Карекин Втори незабавно прекъсна посещението си във Ватикана, където трябваше да се срещне с папа Франциск, и ще се върне в Армения.

Турция осъди решително "нападението на Армения срещу Азербайджан" и изрази подкрепата си за Баку в конфликта му с Ереван, предаде ТАСС, като се позова на Ибрахим Калън, говорителя на президента Реджеп Тайип Ердоган.

Армения си играе с огъня и заплашва регионалния мир, заяви Калън. Руското министерство на външните работи призова страните в конфликта незабавно да прекратят огъня и да започнат преговори. Нагорни Карабах, азербайджанска сепаратистка област, населена преобладаващо с арменци, редовно става арена на изблици на насилие.

Конфликтът между Баку и Ереван започна през февруари 1988 г., когато Нагорнокарабахската автономна област обяви, че излиза от състава на Азербайджанската съветска социалистическа република, припомня ТАСС.
В началото на 90-те години на миналия век избухна война между Азербайджан, от една страна, и Армения и сепаратистите в Нагорни Карабах, от друга, в която бяха убити 30 хиляди души. След военния конфликт в периода 1992-1994 г. Азербайджан де факто загуби контрол над сепаратистката област и прилежащи райони.

През 2016 г. тежки сражения за малко не прераснаха в нова война за Нагорни Карабах. През юли тази година се стигна до смъртоносни боеве в района на границата, съобщава БТА.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.