Скритите приходи, придобити от нерегламентирани сечи у нас, възлизат на 150 милиона лева годишно. Това отчита последният доклад на Световния фонд за дивата природа WWF-България. Сравнително трайна е тенденцията, която наблюдаваме – близо една трета от дърводобива в горските територии в България е незаконен. Като от трябва да уточним, че чисто бракониерския дърводобив, който е единствения незаконен, възприеман от държавните предприятия и Регионалните дирекции по горите, всъщност е само една част от реално незаконния дърводобив. Другата част, която е около половината от тези 30%, е прикрит незаконен дърводобив под формата на привидно легален. Това каза за Радио Варна Добромир Добринов, експерт по природозащитно законодателство във WWF-България.
Става въпрос за множество разпоредби във вторичното законодателство, които в нарушение на Закона за горите дават на възможност постоянно да се променят планираните сечи и да се извършват сечи дори без позволително. Те дават възможност дори многократно да се превишава обема на даден в позволителното за сеч, каза Добринов.
Освен финансовите щети, нелегалното изсичане на гори води и до загуба на местообитания на дивите животни.Темата е част от традиционната Коледна кампания на WWF-България „Отвори очи”, посветена на борбата с престъпленията срещу дивата природа.
Предстои изработването на четвърти анализ за обема на незаконния дърводобив у нас. Според последния доклад скритите приходи, придобити от нерегламентирани сечи, възлизат на 150 милиона лева годишно. Но освен финансовите щети, нелегалното изсичане на гори води и до загуба на местообитания на дивите животни.
Тази Коледа WWF надига глас против престъпленията срещу дивата природа. Всеки, който иска, може да се включи в борбата с незаконната търговия с диви животни, бракониерството, нелегалния улов, използването на забранени ловни и риболовни принадлежности като подкрепи кампанията на wwf.bg/koleda.