Страната ни е на последно място в ЕС по дигитални умения на работещите - средно в ЕС общо 58 процента от заетите имат основни дигитални умения, а в България с основни цифрови умения са едва 29 на сто от заетите, съобщава БТА.
Страната ни е на 52-ро място от 64 държави в класацията за дигитална конкурентоспособност. Заплашва ни технологична безработица, заради застаряването на работната сила и липсата на дигитални умения. Това предупредиха лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов и доц. Д-р Валери Апостолов, Конфедерален секретар на КТ "Подкрепа" при представянето на проект "Дигитална подкрепа" , финансиран от Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси 2014 - 2021".
Основната цел на проекта е посредством съвместни действия на КТ "Подкрепа", с партньори АИКБ, БТПП, ССИ и МТСП, да се идентифицират специфичните и необходими дигитални умения за 45 ключови професии /длъжности / в общо 9 икономически сектора, за преодоляване на дисбалансите в областта на дигиталните умения и знания и привеждането им в съответствие с нуждите на бизнеса.
Технологиите започват да играят все по-важна роля в нашия живот, процесът е глобален, не само наш, ние не трябва да позволим на процеса да ни изпревари, заяви президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Добрин Иванов посочи, че индустрия 4.0 е концепция за дигитализация на индустрията, което предполага по нов начин да се третират и ученето през целия живот, и националната образователна система по отношение на дигиталните умения на работната сила.
Валери Апостолов предупреди, че в близките години ще се променят основните параметри на традиционния пазар на труда и той няма да бъде такъв, какъвто го познаваме. Работниците изпитват тревога за своята сигурност на пазара на труда във връзка с бързите темпове на дигитализация. Тези процеси ще доведат до технологична безработица, предупреди Апостолов и допълни, че проектът има за цел да предотврати този вид безработица.
Целеви групи по проекта са работници и служители (включват се и такива от уязвими групи на пазара на труда), работодатели (в т.ч. представители на висшия и средния мениджмънт), представители на научната общност (в т.ч. специалисти в областта на индустриалните отношения), представители на заинтересувани институции (в т.ч. МТСП и НАПОО) и представители на широката общественост (в т.ч. журналисти, общественици, НПО активисти и др.).
Предвижда се подготовка на 9 изследвания и анализи на потребностите от дигитални умения по икономически сектори; разработване, тестване и валидиране на минимум 45 унифицирани профили за дигитални умения; тестване на текущите умения на работната сила в 9-те целеви сектора; съставяне на учебно съдържание/разработване на програми за неформално обучение за развитие на специфични дигитални умения.
По проекта ще има и пилотно тестване/адаптиране/припознаване на учебно съдържание за развитие на специфични дигитални умения - обхващащо минимум 360 заети от целевите икономически дейности; разработване и приемане на секторни квалификационни рамки за развитие на дигитални умения; разработване на методически указания за поддържане и надграждане на дигиталните умения на работещите; повишаване осведомеността на работодателите и служителите относно необходимостта от развиването на дигитални умения.