Варненският окръжен съд определи най- тежката мярка за процесуална принуда спрямо 46-годишния Христо А. Вчера той е бил привлечен като обвиняем за блудство с три малолетни момичета на възраст от 12 до 13 години. Деянията са извършени във Варна в три поредни дни – 19, 20 и 21 ноември тази година.
За блудство с две или повече малолетни лица, Наказателният кодекс предвижда наказание от 5 до 20 години затвор.

Защитникът на Христо А. изтъкна пред съда, че исканата от обвинението мярка за неотклонение „задържане под стража“ е подходяща. Обвиняемият заяви, че се притеснява да остане у дома, тъй като близки на момичетата го причаквали пред жилището му.

След като се запозна с доказателствата и материалите по делото, съдебният състав на Варненския окръжен съд прецени, че са налице кумулативно изискуеми предпоставки за определяне на първоначалния арест. Според законовите изисквания, „задържане под стража“ се взема, когато е налице обосновано предположение, че обвиняемият е съпричастен към извършеното престъпление. Изводът се подкрепя от свидетелските показания, сред които и тези на децата.

По делото е налично и заключение от направената съдебно-психологическа експертиза, която сочи че момичетата могат да участват в наказателното производство и да дават валидни показания. Доказателства уличаващи Христо А. в авторството на деянието са и веществените доказателства, събрани чрез претърсване и изземване. Предвиденото високо наказание за престъплението, което е тежко умишлено, както и високата му обществена опасност са основания за съда да счете, че риска обвиняемият да се укрие или да извърши престъпление е реален.

Поради изложените съображения, Варненският окръжен съд прецени, че към момента най- подходящата мярка за неотклонение, която може да определи спрямо Христо А. е най- тежката – „задържане под стража“.
Определението полежи на обжалване.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.