"Учителите са най-масовите разпространители на клипове с агресия между деца." Това каза вчера на заседание на парламентарната Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта координаторът на националния център за безопасен интернет Георги Апостолов.

Там беше обсъден проблемът със зачестилите случаи на насилие под всякаква форма от и над деца и показване на кадри от такива в социалните мрежи, подробности четете тук. Апостолов отправи репликата в отговор на предложението на училищното ръководство на 51 СОУ "Елисавета Багряна" в София да бъдат наказвани качващите и разпространяващите в интернет кадри с насилие над и между деца.

Днес от Министерство на образованието и науката (МОН) излязоха с остра позиция по темата.

„Учителите полагат всекидневни усилия да ограничават агресията сред учениците, както и да минимизират негативните последици от агресивното поведение и недостатъчно доброто възпитание на част от тях. Нерядко самите преподаватели стават обект на вербална и дори физическа агресия от страна на ученици и родители“, посочват от МОН.

Ето защо Министерството на образованието и науката категорично отхвърля опитите педагозите да бъдат обвинявани в популяризиране на прояви на агресия, направени вчера пред парламентарната Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта.

„Твърдението, че „учителите са най-масовите разпространители на клипове с агресия между деца“, без да бъде подкрепено от конкретни доказателства, е безотговорно и вредно. То напълно неоснователно хвърля кал върху едно цяло съсловие, от чиито професионализъм и всеотдайност в много голяма степен зависи бъдещето на нацията“, посочват още в позицията си от ресорното министерство.

Образователната система е огледало на обществото. Ето защо справянето с агресията между деца и ученици в никакъв случай не е задача само на учителите. Тя може да бъде решена единствено с общите усилия на педагози, психолози, родители и институции, завършват позицията си МОН.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.