Първият международен рицарски турнир за купата „Владислав Варненчик“ е планирано да се проведе догодина край Варна, ако епидемиологичната ситуация, свързана с COVID-19, го позволи. Това съобщи за parallel43.bg Йордан Михов – автор на книгата „Неизвестната сага за Владислав Варненчик“, който е съорганизатор на събитието.

Според предварителните планове мащабната проява ще е тридневна и ще се състои в Историческия парк край село Неофит Рилски в края на август или началото на септември.

„Това ще бъде наистина голяма атракция, тъй като досега на Балканския полуостров не е организирано подобно събитие с такъв размах. Ще бъдат поканени рицари не само от България, но и от Полша, Италия, Франция, Англия, Русия, Украйна и др. Зрителите ще могат да видят истински двубои на конници в пълно рицарско снаряжение. За децата и за всички, които обичат историята, ще бъде много интересно. Подобен рицарски турнир се провежда вече 40 години в Голуб“, разказа Йордан Михов.

В рамките на форума писателят има желание да организира и конференция, посветена на малко известни открития за живота на Владислав Варненчик, за които той е разказал в своята книга.

Завършил във Варна Института по международен туризъм с полски и английски език той е привлечен от Полша и нейната история. От 20 години е полски гражданин и твърди, че Полша е негова втора родина. Когато преди 10 години заминава да живее в Лондон, решава да направи изследвания за една от най-малко познатите личности в историята, но свързана едновременно с Варна и Полша – полско-унгарския крал Владислав III, известен като Варненчик, тъй като се смята, че той загива край Варна на 10 ноември по време на кръстоносния поход от 1444 година. Според Йордан Михов кралят не е убит край Варна, тъй като главата, потопена в мед и показвана в голям стъклен буркан по искане на султана, била на русокос човек, а не на брюнет, какъвто бил Владислав. Освен това в книгата си Михов подчертава, че в нито един от историческите източници не се споменава да е пленена бронята или оръжието на краля, а това са били някои от най-важните трофеи по онова време.

В проучванията си Йордан Михов достига до една „огромна сензация, свързана с живота на Владислав“, както той я нарича и е убеден, че тя би променила възгледите за историята. Според него кралят е спасен в битката край Варна, след което е приютен да лекува раните си в Босна и Херцеговина. После дългият му път го отвежда до остров Мадейра, където създава семейство. Михов твърди, че при посещението си на острова е открил надгробна плоча на Владислав. Според Йордан Михов неговият първороден син е Христофор Колумб, а подобни съждения са представени и в книгата на португалския изследовател Мануел Роса.

Михов провежда редица международни лекции, свързани с проучванията си и е решен да представи откритията си на планираната за догодина конференция във Варна.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.