Местната инициативна рибарска група (МИРГ) „Варна – Белослав – Аксаково“ изготви вариант на стратегия за развитието на рибарския сектор и местната общност за новия Програмен период 2021 – 2027 г. Документът епубликуван на интернет страницата на МИРГ (http://flag-vab.eu/).

За да стане факт, стратегията трябва да получи одобрението на управляващия орган на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури – Министерството на земеделието и храните. В рамките на месец обаче все още могат да постъпват и нови предложения във връзка с развитието на рибарската общност, преработката на уловите и производството на аквакултури, насърчаването на икономическия растеж и опазването на околната среда в рибарските територии в региона.

Стратегията се изготвяпо проект за „Изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и бъдещото изпълнение на стратегиите за Водено от общностите местно развитие“ по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури (2021–2027). Работата отне три месеца. „За да бъдат максимално съобразени потребностите на сектора, проведохме поредица от работни и информационни срещи във всяка от общините, които попадат в обхвата на дейност на МИРГ – Варна, Белослав и Аксаково. Организирахме и тематична конференция, а въз основа на анкетни карти беше извършено допитване сред 120 представители на рибарската общност“, обясни изпълнителният директор на МИРГ Велин Жеков. По думите му в резултат от събраните мнения и препоръки стратегията предвижда облекчаване на процедурите за кандидатстване, чрез които ще бъде разпределен бюджет от 3 млн. лв.Средствата, управлявани от МИРГ, ще могат да бъдат инвестирани в проекти за публична инфраструктура, за частни инициативи или за неправителствения сектор, който работи в сферата на образованието, науката и опазването на околната среда.

„Най-голяма финансова подкрепа е предвидена за дейности, свързани с риболов, отглеждане на аквакултури и тяхната преработка. Целта е да се създадат условия за нови работни места, добавена стойност и по-високо качество на предлаганите продукти“, каза още Велин Жеков. Той допълни, че в стратегията се акцентира върху усилията за формиране на умения сред децата и младежите, развитието на екологосъобразен начин на живот, опазването на ресурсите и културно-историческото наследство. „Както и досега, ще може да се кандидатства и с проекти, чрез които социални и културни институции като читалищата например да бъдат реновирани и да разширят дейността си“, уточни изпълнителният директор на МИРГ. Подходът при изпълнението на стратегията ще бъде ползван и при общинските проектни предложения за развитие на инфраструктурата. „По този начин очакваме средствата, които се влагат, да удовлетворяват в максимална степен потребностите на местните общности“, коментира в заключение Велин Жеков.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.