Министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов,‭ ‬който е‭ ‬координатор по изпълнението на дейностите по материално-техническото осигуряване на изборите за Народно събрание на‭ ‬27‭ ‬октомври‭ ‬2024,‭ ‬започна поредица от работни срещи‭ ‬с областните управители в цялата страна. Днес той се срещна с областните управители от Североизточния регион‭ ‬--‭ ‬Варна,‭ ‬Шумен,‭ ‬Търговище и Добрич,‭ ‬както и с директорите на териториалните звена на Главна дирекция‭ „‬Гражданска регистрация и административно обслужване‭“ (‬ГРАО‭) ‬в административните центрове.‭ ‬Целта‭ ‬на всяка една работна среща е да се създаде механизъм за подобряване на координацията между централната власт и областните управители при провеждането на избори.

‭ ‬Служебното правителство е твърдо решено,‭ ‬в рамките на неговата компетентност,‭ ‬да осигури прозрачен и честен изборен процес каза и днес министър Карадимов и допълни,‭ ‬че служебният кабинет‭ ‬поддържа много добро сътрудничество с Централната избирателна комисия‭“‬ (ЦИК‭)‬.Организацията на предстоящите парламентарни избори и частични местни върви перфектно по области,‭ ‬спазват се сроковете и графиците,‭ ‬каза още министърът.

‭ ‬Шестимата министри от служебното правителство, ръководещи отговорните ведомства за материално-техническото осигуряване на изборите и Комисията‭ ‬имаха работна среща в началото на седмицата.‭ ‬На нея бяха обсъдени предложенията за повишаване на прозрачността и доверието в изборния процес.‭ ‬Една част от тях бяха веднага приети,‭ ‬а друга ЦИК допълнително ще обсъди.‭

Сред предложенията на служебния кабинет до ЦИК е заложена необходимостта от засилване на прозрачността при машинното гласуване.‭ ‬За да се постигне това,‭ ‬трябва да се разшири обхватът за удостоверяването на машините. ‭ ‬Процесът на удостоверяването ще бъде съпътствано от видео и звуково излъчване.‭ ‬Повишаването на контрола на машините,‭ ‬преди да бъдат експедирани към избирателните секции,‭ ‬също трябва да бъде подпомогнат от страна на кабинета.‭ ‬За целта ще бъдат осигурени‭ ‬25‭ ‬IT специалисти от държавната администрация.‭ ‬Следващ акцент,‭ ‬на който ще бъде поставен фокус,‭ ‬е наблюдението при преброяването на бюлетините.‭ ‬Няма да се използва хартия от миналите избори,‭ ‬за което има решение на ЦИК.

‭ ‬На срещата днес министърът заяви,‭ ‬че отговорностите на МВР и на Прокуратурата трябва ясно да се разграничават.‭ ‬МВР ще гарантира реда и сигурността по време на целия изборен процес,‭ ‬а Прокуратурата е тази институция,‭ ‬която ще следи за законността на изборния процес,‭ ‬ще приема сигнали за допуснати изборни нарушения и при необходимост ще работи по тях.

‭ ‬В петък‭ (‬20‭ ‬септември‭)‬,‭ ‬в Министерството на електронното управление ще се проведе процедура по тегленето на номерата на машините за гласуване,‭ ‬които ще бъдат удостоверявани за съответствие на предстоящите предсрочни парламентарни избори.‭ ‬Тегленето ще бъде публично,‭ ‬за да се гарантира прозрачността на процеса и е част от мерките на служебния кабинет за осигуряване на честни и демократични избори в страната.‭ ‬Министър Карадимов намира,‭ ‬че за актуализацията на избирателните на списъците са необходими законодателни промени.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.