Кризата с язовир "Камчия" вече е преодоляна и към Варна се подават по-големи количества вода за битови нужди. Това съобщи екоминистърът Емил Димитров пред БНТ. Преди четири дни той е подписал заповед, с която е увеличил подаваната вода към Варна. Според графика за януари от яз. "Камчия" към Варна е трябвало да бъдат подадени 2 млн. куб.м вода, а към Бургас - 3,5 млн.
По думите му обаче ситуацията трябва да се следи внимателно и при необходимост да се въведат отново ограничения в края на лятото. "В момента в язовира има точно толкова вода, колкото са изхарчили миналата година", каза екоминистърът.
Той допълни, че няма опасност хората да останат без питейна вода поне до началото на следващата година.
Според справка от Ежедневния бюлетин за състоянието на водите показва, че към 25 януари в язовир "Камчия" има 92 млн. куб. м вода, която може да се потребява за питейно-битово водоснабдяване. Количеството представлява 58% от полезния обем на язовира.
26 януари 2021, 13:34 Екип на Паралел 43

