Държавите от Източна Европа са с най-смъртоносни пътища, особено България, Хърватия и Румъния, като в северната ни съседка са регистрирани 96 жертви на 1 милион жители.
Броят на хората, които загиват по европейските пътища, е намалял с повече от една трета през последните 10 години. Това сочат публикувани наскоро данни на Евростат.
През 2018 г. 23 339 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в ЕС, в сравнение с почти 37 000 през 2008 г.
Средно жертвите на пътния трафик в Евросъюза са 52 на един милион жители, съобщава “Днес+”. Ирландия е държавата с най-безопасни пътища - с 29 жертви на един милион жители, следвана от Дания и Швеция.
Гражданите на държавите от Южна Европа са по-склонни да проявяват недобросъвестно поведение, когато са зад волана, отколкото северните им съседи, установи проучване, публикувано в „Евронюз”. Французите и гърците пък са особено изобретателни по отношение на използваните от шофьорите изразни средства.
В анкета, проведена от „Ipsos” в 11 държави-членки на Европейския съюз, 70 на сто от анкетираните във Франция и Гърция признаха, че обиждат други шофьори, което е значително повече от средните 55%.
Само 47 % от гръцките шофьори си признават, че умишлено засичат автомобила на шофьор, който им е неприятен. Останалата част от тази класация, обаче, е заета от водачи - основно от северни страни, включително Швеция, Холандия, Германия и Франция.
Що се отнася до използването на клаксона, испанците, гърците и италианците са сред най-малко срамежливите от всички анкетирани страни. Оказва се, че гръцките, италианските и полските шофьори са най-склонни да излязат от превозното средство, за да “разговарят” с друг шофьор.
От анкетата става ясно, че изпреварването на друга кола по магистралата от грешната страна е характерно основно за Холандия, Испания и Великобритания.
Онова, което обаче обединява масово европейските шофьори, е самочувствието, че те възприемат самите себе си като добри шофьори, а другите – като не толкова добри.
Помолени да опишат собственото си поведение зад волана, 97 % от анкетираните са използвали поне едно положително прилагателно заедно с „бдителност“ и „спокойствие“ – думи, използвани, съответно, от 76 и 59 на сто от анкетираните.
И само 3 % са употребили израза „агресивни“, а едва 1% – са се определили като „безотговорни“.
Снимка: БГНЕС