”Колкото и да е невероятно и странно да звучи, но за 2022 година прогнозата на календара е, че тя ще е по-добра за България. Затова календарът се казва “Хубав живот”, уточни Ламбрин Сотиров. - Време е да започне хубавият живот, за който съм убеден, че абсолютно всички у нас сме от една партия - партията, в която хората искат да живеят хубаво.
Тази година в календара има нещо уникално - това са 13 фотографии, от края на ХІХ и началото на ХХ век, които са ръчно оцветени от тогавашните автори на снимките. Затова те са били наричани фотограф-художници. Наименованието започва да се използва малко след като фотографията пристига у нас, около 1880 г. Когато излизат първите черно-бели фотографии, майсторите осъзнават, че могат да подобрят качеството на работите си. Да не забравяме, по това време и фотографиите, и пощенски картички са представлявали единственото средство за комуникация, освен писмата.
“На корицата на новия календар виждаме пристанище Варна от края на XIX век, когато градът посреща голям параход. По страниците са използвани оцветени снимки на няколко фотограф-художници от края на миналия век. Виждат се уж близки по стил фотографии, но като цветоусещане са наистина много различни. Това е една импровизирана художествена галерия, в която се усещат елементите на хубавият живот”, пояснява х. Ламбрин Сотиров. След което ни приканва да отворим магическия портал, към доброто старо време, което може да се превърне и в нашето желано бъдеще.
Фотографиите излъчват позитивна енергия и вътрешно спокойствие. Онова, от което имаме най-голяма необходимост днес. Да запазим самообладание и да продължим към хубавия живот.
По страниците на календара можем да видим как са изглеждали някога улиците "Княз Борис" и "Преславска", дворецът "Евксиноград", старата митница, Катедралният храм "Свето Успение Богородично", манастирът "Св. св. Константин и Елена" и др.
“Излизането на календара вече толкова години показва, че варненецът е успял да изгради отново чувството си за историчност”, обобщава създателят на музея и не скрива възхищението си, че морската столица постига културните стандарти на редица европейски градове като Прага, Лондон, Париж и Мюнхен.