България и Румъния увеличават квотите за улов на калкан в Черно море с 10 процента годишно спрямо досегашното разрешено количество, съобщи Министерството на земеделието и храните, цитирано от БТА. През следващите четири години всяка от двете страни ще има право да реализира улов от вида по 82,5 тона на година. През следващата година риболовните възможности за улов на калкан за България ще бъдат допълнени с прехвърленото неусвоено количество квота за 2023 г., с което риболовните възможности за страната ни за 2025 г. ще достигнат 90,26 тона.
Запазва се действащата квота за улов на цаца, чийто размер е малко над 8000 тона на година. Това стана известно по време на заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел, където бе постигнато политическо споразумение по Регламент, определящ възможностите за риболов в Черно и Средиземно море.
БТА припомня, че в интервю за БТА изпълнителният директор на Асоциацията на преработвателите на рибни продукти "БГ Фиш" д-р Йордан Господинов заяви, че увеличението на квотата за улов на калкан е трайна тенденция, която се е случила благодарение на общите усилия на Европейския съюз, контролните органи, учените и не на последно място бизнеса. Той подчерта, че през последните години контролът е засилен, което даде положително отражение върху популацията на калкан и особено на младите форми.
"От коментарите на риболовците и риболовните организации считаме, че младите екземпляри още в пролетния период нарастват доста интензивно, което ни показва, че в морето има достатъчно храна и най-вероятно морето е доста по-чисто, отколкото беше преди. Това имаше тежест за взетото от Европа решение, защото тя не взема случайни решения за увеличение на квотите за улов на риба. Още повече, когато имаме предвид, че рибата намалява в световен мащаб като следствие на свръхулова и замърсяванията, затоплянето на световния океан, промяната на климата и други дейности, извършвани от човека, които влияят на рибите. Рядко се случва да се увеличи квота и то в нашите географски ширини, където знаете, че правилата трудно се налагат, законите обикновено трябва да се налагат, а не да се прилагат. Но това решение е добър знак за България, за Министерството на земеделието и храните, за контролните служби и най-вече за рибарския сектор и организациите, които имаме. Дали 82 тона са достатъчно или не – никога не е достатъчно, защото на рибарите, ако им бъде разрешено, ще ловят повече, но трябва да има принципи и правила докъде можем да стигнем. 82 тона не са малко. През последните години не можем да ги уловим поради други причини като ковид, военни положения, учения, забрани за улов", допълни д-р Господинов.