Пламналият товарен кораб "Фримантъл Хайуей“, превозващ автомобили, пристигна най-накрая в нидерландското пристанище Емсхавен, след като горя в открито море близо една седмица, съобщи ДПА, цитирана от БТА.
Дългият около 200 м плавателен съд бе изтеглен до пристанището на Северно море, с което бе ликвидирана опасността да замърси водите на Северно и Ваденско море при евентуален разлив на горивото му.
Корабът плаваше от Бремерхафен за Сингапур, когато на 26 юли на борда му избухна пожар. Пламъците най-вероятно са тръгнали от батерията на електромобил. При евакуацията загина член на екипажа, индиец по националност. Останалите 22 моряци бяха спасени.
Емсхавен е на около 64 км от предишното място, където плавателният съд беше хвърлил котва, край бреговете на остров Схирмониког. Съдът първо ще бъде разтоварен и от него ще бъдат премахнати всички замърсители. Компанията, провела операцията по спасяването му, предполага, че от около 3800-те нови леки коли на борда му, сред които имаше и към 500 електромобила, не са останали много, които да са все още здрави.
Тежко пострадалият кораб е цял, а пожарът напълно потушен, но съществува опасност да се възпламени отново, каза говорител на ресорното нидерландско министерство.
Нараства и опасността от изтичане на гориво през пукнатини в стоманения корпус и от преобръщане на съда. Според синоптичните прогнози в района ще се появи силен вятър от запад-северозапад.
Междувременно японският собственик на тежко пострадалия "Фримантъл Хайуей“ обяви, че ще участва в разследването на причините за пожара, каза говорител на компанията.
Местните хора в Емсхавен и нидерландските и германските власти днес си отдъхнаха от облекчение.
Германският министър на околната среда Щефи Лемке каза, че Ваденско море е избегнало потенциална тежка екологична катастрофа. Това са добри новини за всички местни жители и за "този уникален национален парк“, каза тя.
Но хората от островите във Ваденско море настояват натовареният коридор за корабоплаване от и към Германия най-накрая да бъде изместен пò на север.
Кметът на Амеланд Лео Питер Стул посочи, че това не е първото бедствие, с което петте ваденски острова се разминават на косъм.