КНСБ настояват за актуализация на бюджета още сега, а не за мерки следващата година. Причината - няма да бъде изпълнена приходната част по някои пера, а ръстовете на допълнителните приходи трябва да бъдат отразени, за да може да се развие пакетът от мерки към социално-уязвимите групи. Каквото и да се направи с финансови компенсации за битовите потребители, ще трябва да намерят начин как да се отразят във финансовия план на държавата.
Синдикалната организация представи на онлайн пресконференция експресно проучване на динамиката на цените на основни хранителни и нехранителни стоки към месец октомври от малката потребителска кошница.
55% по-скъпа е цената на зелето спрямо миналата година. Оранжерийните домати са поскъпнали с 14.6% за седмица, а оранжерийните краставици с 10.7%. Близо 40% вече е по-високата цена на картофите, а на сиренето - с 11%, отчете президентът на синдикалната организация Пламен Димитров.
Морковите са поскъпнали с 16%, с 43% е нараснала цената на олиото, на яйцата- с 8%. Плавно започва да се покачва и цената на хляба - на годишна база вече има увеличение от 5.5%.
Най-чувствително увеличение на цените на храните спрямо август месец се наблюдава и при дините с 26%, прасковите с 6%, брашното с 2%, захарта с близо 2%.
Поради общия ръст на цената на петрола, газа и електроенергията - всички те са фактори за поскъпване на основните хранителни и нехранителни стоки. Близо 2 300 000 българи ще ограничат разходите си за отопление поради недостиг на средства.
Наистина има опасност заради политическата нестабилност да стигнем до неконтролируеми и опасни процеси като през 2013 година, предупреди Димитров. Проблемът с цените на основните храни не е само в България, той е повсеместен.
Очакванията са следващата година цените да се успокоят, посочи от своя страна директорът на ИССИ Любослав Костов. Бизнесът не е солидарен към настоящата ситуация, а искат пари и мерки за подкрепа. Бизнесът не е солидарен и много хора обеднели, въпреки че полагат честен труд, посочи още Костов.
КНСБ представи данни и за поскъпването на горивата. В края на август бензинът е поскъпнал с 3.0% и дизелът с 3.5%, докато при пропан-бутана се наблюдава почти двуцифрено изменение с 9.9%. Същевременно годишният ръст при горивата вече осезаемо се усеща от домакинствата в страната - бензинът и дизелът са с около 30% по-скъпи, а иначе икономическият пропан-бутан е с 51.7% по-скъп спрямо септември 2020 г.
КНСБ настояват още за мерки за подкрепа на домакинствата и ускореното увеличение на заплатите, съобщава „news.bg".
Снимка: БГНЕС