В хода на извършваните проверки в обекти инспекторите често попадат на липса на Касова книга за дневните финансови отчети и специален регистър за ползваните касови бележки от кочан. Към момента тези пропуски не са обект на санкция, но това води до нарушаване на отчетността.
От НАП Варна обръщат внимание, че в хода на контролните действия, инспекторите „на терен“ проверяват и за наличие, респ. липса на различни регистри за отчитане на продажбите в търговските обекти, като най-често липсва Регистър за ползвани касови бележки от кочан.
С цел повишаване информираността, от местния офис на агенцията във Варна напомнят, че този регистър е необходим за описване на използваните касови бележки от кочан за деня и се използва при следните случаи:
1. ремонт на ФУ – „ремонт“
2. спиране на захранващото напрежение – „спиране на напрежението“, начален и краен час на периода
3. кражба на ФУ – „кражба“
4. експертиза на ФУ от БИМ – „експертиза“
5. невъзможност за изпращане на данни – „блокирало ФУ“.
Ако лицето няма такъв регистър в търговския си обект може да използва Книга за дневни финансови отчети (КДФО) или по-известна като касова книга, като попълва съответните полета за целта.
Кочанът с касови бележки задължително трябва да е прономерован, прошнурован и подпечатан с печат на фирмата, стопанисваща търговския обект, както и да е отбелязано към кое фискално устройство ще се използва (ако то не работи поради някои от изброените по-горе причини). Попълването на Регистъра се изразява във включване на издадените касови бележки от кочан за деня, като се вписват както началният, така и крайният номер на касовите бележки, издадени за деня. Отразява се и общият оборот, изчислен въз основа на всички касови бележки за деня. Още едно изискване е да се включи и свободен текст, поясняващ каква е причината да се използват касови бележки от кочан. Изключение от отпадналото задължение за водене на касова книга са търговски или ведомствени бензиностанции, които не работят изцяло на самообслужване и ползват Електронни системи с фискална памет (ЕСФП). При тях остава изискването за водене на касова книга.
Съгласно чл. 39, ал. 5, изречение трето от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. при продажби на стоки и услуги от автомати на самообслужване, включително при продажби на течни горива във/от обекти, които са изцяло на самообслужване, лицето по чл. 3 не води книга за дневните финансови отчети.
Повече информация може да бъде намерена в официална интернет страница на НАП, Фискални устройства и Документи за продажба.
„Апелираме към доброволно спазване на данъчно-осигурителното законодателство и вярваме, че ако всички спазваме правилата, изпълняваме задълженията и си търсим правата, ще имаме по-добра фискална култура. Нека не забравяме, ако не ни е предоставен касовия бон да го поискаме и да проверим неговата автентичност. Това е възможно с мобилното приложение на приходната агенция – NRA Mobile, което сканира QR кода върху бележката. То може да се изтегли през App Store за телефони с операционна система iOS или през Google Play“, каза госпожа Властиана Николова, териториален директор на ТД на НАП Варна.