За периода 19 – 25 април регистрираната в РЗИ - Варна остра заразна заболeваемост е следната:

Броят на регистрираните чревни инфекции е 18 случая срещу 22 от предходната седмица. За тази седмица са регистрирани 12 лица с ентероколити (2,79 ‰), едно лице с ротавирусен ентерит (заболяемост 0,23 ‰), 3 лица със салмонелоза (заболяемост 0,70 ‰), 1 лице с кампилобактер ( заболяваемост 0,23 ‰) и едно лице йерсиниоза
(заболяваемост 0,23 ‰).

От въздушно - капковите инфекции /без грип и ОРЗ/ са регистрирани за тази седмица: 42 случая с варицела със заболяемост 9,75 ‰ срещу 35 случая с варицела със заболяемост 8,12 ‰ от предходната седмица, 66 лица със скарлатина със заболяемост 15,32 ‰ срещу 74 лица със скарлатина със заболяемост 17,18 ‰ от предходната седмица, има регистрирани 4 лица с коклюш със заболяемост 0,93 ‰.

Броят на регистрираните остри респираторни заболявания (ОРЗ) е следният: през настоящата седмица са регистрирани 303 случая със заболяемост 7,03 ‰ срещу 318 случая със заболяемост 7,38 ‰ от предходната седмица. Съобщени са 32 лица с усложнения от грип и ОРЗ.

Има 23 регистрирани лица, ухапани от кърлеж.

В имунизационния кабинет към РЗИ- Варна през отчетния период има 1 извършена имунизация срещу COVID-19. Регистрирани са 3 лица, имунизирани срещу жълта треска.

Извършени са епидемиологични проучвания на 29 лица във връзка с регистрираните през периода остри инфекциозни заболявания.

Радиофизични и радиохимични изследвания

С четирикратно измерване в работни дни пред РЗИ – Варна се следи нивото на естествения радиационен гама-фон. През изтеклия период стойностите на гама-фона са нормални и варират между 0,09 и 0,11 (µSv/ h) микросиверта за час. Отклонения извън нормалните флуктуации на гама-фона не са констатирани.

Извършени са 7 броя инспекции в обекти, използващи източници на йонизиращи лъчения (ИЙЛ) при осъществяване на държавен здравен контрол за спазване изискванията за защита на лицата от въздействието на йонизиращи лъчения, с цел проверка на документацията и спазване изискванията и правилата за радиационна защита.

Контрол на обекти

Служители на отдел ДЗК извършиха проверки в 152 обекта: детски ясли, детски градини, училища, здравни кабинети и басейни към тях, центрове за работа с деца, спортни обекти, фитнес зали, перални, салони за красота, обекти за търговия с козметични продукти, оптики, водоснабдителни обекти, кухненски блокове към детски градини и училища, детска млечна кухня. През периода са изготвени и връчени 2 предписания за хигиенни и
противоепидемични мерки.

Във връзка с установени нарушения на здравното законодателство са съставени и връчени 4 акта за административни нарушения на физически лица.

Обработени са и са изготвени отговори на множество жалби, сигнали и запитвания, постъпили в инспекцията.
От служители на отдел “Организация и контрол на медицинските дейности” са осъществени 38 инспекции в лечебни заведения за извънболнична помощ (ЛЗИБП) и аптеки.

Не са констатирани нарушения.

Издадени са 3 удостоверения за недостатъчност за лекари специалисти.

Всички документи по постъпилите преписки за регистрация и пререгистрация на ЛЗИБП са окомплектовани, описани, заверени, сканирани и изпратени в Изпълнителна агенция „Медицински надзор”.

 

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.