Различни ритуали и суеверия от древността до наши дни за омилостивяване на океаните и моретата представя Военноморският музей във Варна в новата си изложба, която бе открита официално днес, съобщи БТА.
За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика. Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева. Въпреки това поверие обаче, след 16-и век нерядко на носа на корабите са били поставяни фигури на полуголи дами. За тази специална украса, наречена галион, се е вярвало, че може да смути и укроти бурите и ураганите. Поради тази причина на носа са се поставяли фигури или на полуголи жени, или на божества и могъщи митични създания.
Суеверия има във всяко общество, но може би при моряците са повече, защото са по-уязвими, посочи Кръстева. И уточни, че това е и причината да я има поговорката, че който не е плавал по море, той не са знае как да се моли.
За ритуала при първо пресичане на Екватора, известен като Нептуновото кръщение, Кръстева разказа, че началото му се губи в отминалите две столетия. Известно е, че първоначално всъщност старите моряци са се възползвали да се гаврят с младите си колеги. С течение на годините обаче се е стигнало до ритуала, който днес е празник и за екипажа, и за пътниците. Свои суеверия имат и рибарите, каза още Кръстева. По думите й вярва се, че първото излизане за сезона трябва да е с нова мрежа. Може старата да е здрава, но тя е за после, защото с новата показваш уважение към силите, които ще ти донесат богат улов, обясни Кръстева. Тя припомни и това, че не се залавят и убиват морски птици. Причината е в поверието, че в тях се вселяват душите на загинали моряци.
За традиционното пожелание за попътен вятър и 7 фута под кила, Кръстева с усмивка посочи, че ветроходците например не са много радостни вятърът им да е попътен. В пожеланието обаче се влагат положителни послания за добър и успешен път, така че се е наложило с годините. Седемте фута под кила пък са за чисти и дълбоки води, та корабът да не заседне.
Моряците си имат собствена митология, тя ги е съпътствала в ежедневието им, допълни Кръстева. Като пример за това тя даде историите за страховити и непознати морски създания, способни да създадат сериозни проблеми в открити води. Такава е и историята за призрачния „Летящ холандец“, макар че той не е „засичан“ в Черно море, с усмивка посочи Кръстева.
В новата експозиция на музея могат да бъдат разгледани и артефакти от емблематични моменти от родното корабоплаване. Сред тях са свидетелства за Нептуново кръщение, автентичен реквизит, използван на борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ при извършването на този ритуал след прекосяването на най-големия паралел, монетата от залагането на кила на първия от многофункционалните модулни патрулни кораба за Военноморските сили. Представени са и доказателства, че действително на борда капитанът е пръв след Бога и има право да бракосъчетава, да кръщава и да погребва.
Изложбата е реализирана със съдействието на Националния военноисторически музей и на командира и екипажа на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“.