По предварителни данни за периода май-юли туристите у нас са били 2,2 милиона. От тях близо 1.5 млн. са били българи, предпочели да почиват в страната. Това е 100% повече от миналата година, но ръстът на гостите от чужбина е още по-голям — Чехия около 300%, Полша и Румъния по 200%… Тези данни съобщи пред БНР служебният министър на туризма Стела Балтова.

Ако няма резки промени в епидемичната ситуация, можем да очакване, че и август ще е успешен за българския туризъм, прогнозира министърът, като акцентира върху отговорността за спазването на мерките. В случай на нарастване на заразените вече са определени и два карантинни хотели за туристите-контактните лица на заразени с COVID-19 — един за северната и един за южната част на Черноморието, посочи тя.

Тазгодишната ситуация с туризма у нас може да се окаже добър опит, за да може идната година българите отново да изберат страната като място за почивка, смята министърът, но отбеляза, че има и още какво да се желае за привличане на повече гости.

Така например само на едно място по Черноморието имало табела „100% ваксиниран персонал“. Съвсем скоро щели да сложат същия знак на още един хотел и една туроператорска компания. Това били индивидуални решения, но търговската логика сочела, че туристите предпочитат места, където всеки е ваксиниран. „Обмисляме да насърчим хората да се ваксинират с помощта на ваучери“, каза служебният министър на туризма.

Министър Балтова съобщи, че в последната версия на националния План за възстановяване и устойчивост туризмът е включен в няколко инвестиции и програми.

Министърът подчерта, че ако продължим да работим в условия на епидемия, вече разполагаме и с оперативен план за развитие на ситуацията, включително в туристическия бизнес, при промени в епидемичната обстановка. „Здравните мерки трябва да бъдат обвързани със социално-икономически“, категорична е Балтова, цитирана от "segabg.com".

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.