Нито пандемията, нито коледните празници сложиха на пауза кибератаките. Хакерите, оказва се, не само работят без почивен ден, но дори използват Ковид, за да печелят още повече. На прицел сега е най-силният сезон в онлайн пазаруването, когато хората са склонни да дадат данните на банковите си карти, предупреждава БНТ.

Един шкаф за продажба и един сайт за безплатни онлайн обяви. Качваме снимка на шкафа, даваме му цена и няколко часа по-късно в друга платформа за комуникация получаваме съобщение от момиче на име Христинка, което иска да го купи. Нищо не подсказва, че тук има уловка. Христинка ни уверява, че ще ни изпрати парите през сайта. За целта ни изпраща линк, където да въведем данните на картата си. Сайтът, към който ни препраща много прилича на оригиналния. Но не е. Типичен опит за измама.

Създават една хубава история, която е насочена лично към теб, използват информация, която са събрали преди това, така че да направят тази история наистина достоверна, казва Кандид Уест, компания за киберзащита.

Пандемията е дала нови идеи за атаки. Хакери се преструват на държавна институция или лаборатория, изпращат вашия QR код, който да изтеглите. Но се оказва, че това не е вашия QR код и сте изтеглили късата клечка.

Много хора и много компании правят грешката да си мислят "Хакерите няма какво да вземат от мен. Аз не съм известен. Нямам онлайн банкиране, нямам банкова карта", но това е грешно, защото хакерите хвърлят въдицата и чакат да видят какво могат да уловят. На тях не им пука за теб, а за това какво могат да вземат - данни за банкова карта, парола за Инстаграм или пък просто ще те използват, за да стигнат до твои приятели, от които да вземат нещо.

В една от най-големите фирми за киберсигурност в света забелязват, че предупрежденията не слагат край на фишинг имейлите. Дори напротив.

Виждаме 62% увеличение втората половина на тази година. И това ще продължи, защото работи, допълва Кандид Уест, компания за киберзащита.

А за да спре да работи, правилата, които всеки може да спазва са наистина лесни. И важат за всички злонамерени опити.

Просто проверявайте няколко пъти кой ви е изпратил имейла, този линк, който отваряте от официалния сайт ли е. Когато сте поръчали нещо онлайн, внимавайте с имейлите от рода на "Има проблем с доставката на вашата поръчка. Моля, вижте прикачения файл.

В прикачения файл може би се крие уловката.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.