Обмисля се въвеждането на диференцирана цена за ВиК услугите, става ясно от съобщение на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Предложението е потребителите, които използват до 3 куб. метра вода на човек от домакинството месечно, каквато е общоприетата норма, да заплащат по една тарифа, а потреблението над това количество - по-висока цена, съобщава „Investor.bg".

Идеята е била дискутирана по време на среща на министъра на благоустройството Виолета Комитова с председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.

От разговорите става ясно още, че търговецът на електроенергия, който ще е част от структурата на "Българския ВиК Холдинг", е вече регистриран по Търговския закон и ще подаде документи за лиценз пред енергийния регулатор.

Идеята за създаване на специалното търговско звено във ВиК холдинга се появи в средата на октомври, когато от мегаструктурата съобщиха, че секторът е пред колапс заради скъпата електроенергия. Тогава беше решено да бъде регистриран собствен търговец на електроенергия, който да купува и доставя електроенергия на поносими цени за сектора. Разглежда се възможността търговецът да купува ток директно от АЕЦ "Козлодуй" и НЕК.

Промяната в ценообразуването на водата ще влезе в проект за изменение в Закона за ВиК, както и други нормативни актове. Целта е социално поносима цена на водата, поясняват от ведомството. Промени са необходими и заради финансирането на проектите по Националния план за възстановяване и устойчивост.

Конкретните предложения, както и по-добрата регулация на ВиК сектора ще бъдат дискутирани на експертно ниво.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.