Юлиян Атанасов - Специално за parallel43
„Черно море” изгуби 2 точки на старта на новия футболен шампионат.
ЦСКА 48 си тръгна от „Тича” с историческа за тях точка и няма съмнение, че в самолета за столицата са отворили шампанско за успеха.
Не е лесно този първи мач от новия сезон да бъде изчистен от емоции и страсти.
Но пък е наложително, защото ще бъде полезно футболисти и фенове да са наясно какво ги чака.
За нулевото реми на стадион „Тича” има обективни предпоставки, които е добре да посочим отвъд класическия разказ кой футболист с кой крак е стрелял, кой пропуснал и кой как точно е играл. Нека оставим сериозните тактико-технически анализи на играта на треньорските щабове. Те ще гледат записи, ще отчитат грешки и пропуски, ще коригират и напасват нещата.
Сега за тези обективни предпоставки за нулевото равенство.
Първо, трябва да кажем, че съвсем нормално бе публиката да очаква летащ старт на домакините след сребърните медали миналия сезон – напълно заслужени.
Обаче.
Трябва да се има предвид, че няма първи кръг на футболен шампионат в което и да е първенство в Европа, който първи кръг да е показателен за играта и амбицията на отборите, да е огледало на проведената лятна подготовка. Крайни изводи и оценки ще са погрешни сто на сто. Едно е летен тренировъчен процес, друго е изиграните контроли и резултатите в тях, съвсем различно е двубой от първия кръг. Срещу който и да е съперник. Първите мачове не са показател, защото нито един отбор не е в оптималната си форма. В тези първи двубои винаги има напрежение, обикновено нещата вървят по-трудно, по традиция отборите не могат да разкрият възможностите си. Причините са чисто психологически. Действа се по-предпазливо, без излишни рискове, с доза проучване (всеки отбор нещичко е попроменил в сравнение с миналия сезон – някои имат нова кадрова политика, други нов треньор и нова тактическа схема и т.н.).
Между другото, това видяхме на „Тича” в петък. „Черно море” игра предпазливо, с традиционното продължително разиграване и сигурно владеене на топката, без впускане в прибързани атаки на всяка цена. Всеки от играчите се стремеше да подаде пас на сигурно, да осмисли евентуалното развитие на последващата атака.
Втората предпоставка за нулевото равенство бе самият ЦСКА 48. Отборът на Валентин Илиев бе добре групиран в отбрана, не оставяше почти никакви празни пространства, което затрудни разгръщането на постепенната атака на домакините. И още нещо – „червените”, ако цитираме Илиан Илиев – казвал го е разбира се по друг повод, добре си подаваха топката, задържаха я максимално и никак, ама никак не бързаха, защото точката във Варна им бе добре дошла. Закъде да бързат?
Третата предпоставка за ремито – „Черно море” игра този мач без централен нападател. Наказанието на Исмаил Иса улесни отбраната на гостите. Знаем, че таранът на „моряците” е физически здрав, обикновено ангажира по двама-трима защитници на съперника и почти винаги с топката в крака е заплаха за противниковата врата. Е, в този мач нямаше кой да го замести пълноценно.
Четвъртата предпоставка за ремито – „Черно море” игра с доза по-малко агресия, отколкото сме го виждали миналия сезон. Причините ще ги анализира треньорският щаб. Корекциите предстои да видим.
Следваща предпоставка: сравнително бавното темпо на игра, което направи така, че в атаките и на двата тима липсваше острота. При повече динамика в действията на „Черно море”, нулевото равенство със сигурност щеше да бъде променено. Разбира се, основната и определяща причина за тази липса на динамика бе горещото време – мачът се игра в ранен час, а 35-градусовата жега нямаше как да не сложи отпечатък върху действията на играчите.
И още.
Като цяло „Черно море” наложи по-голямо владеене на топката и създаде повече положения, но така и не успя да стигне до гол. Определено думата си каза и малшансът. Статистиката на двубоя е недвусмислена в това отношение. Второто полувреме, в което черноморци определено доминираха, владеенето на топката бе 65/35 на сто. И ако това в съвремения футбол не е кой знае какъв показател за краен резултат, то витрината на мача разкрива много. Домакините са отправили към вратата на гостите 6 точни, 7 неточни и 4 блокирани удара. Общо 17. ЦСКА 48 завършва мача без удар в очертанията на вратата (имаше един в началото, когато вратарят Пламен Илиев изби, но ситуацията бе от засада), с 2 неточни и 6 блокирани. 10 корнера срещу 1 в полза на „Черно море” и забележете – 20 центрирания срещу само 5 за ЦСКА 48. Вратарят Петър Маринов спаси всичко възможно. Трябва да го носят на ръце за тази точка на „Тича”...
Сега вероятно ще бъда упрекнат, защото нищо не съм споменал за съдийската бригада на този първи мач. Главен съдия и в главната роля в двубоя – заслужилият артист Георги Гинчев от Велико Търново. Щеше да е много запалянковски коментарът ми, ако бях започнал с една от основните предпоставки за нулевото реми – главният съдия. Но фактите говорят сами. И това за рефера не е емоция, нито страст. Ако този рефер има доблестта да седне и да изгледа внимателно запис на целия мач и отсъжданията си, вероятно трябва да си скъса дипломата. Не защото е допускал грешки в отсъжданията си. Не. Той не допусна абсолютно никави грешки за 95 минути игра! Той просто ръководи мача тенденциозно, измерваше ситуациите с различен аршин и определено бе строго инструктиран как трябва да завърши тази среща. Иначе нямат обяснение две изключително тенденциозни отсъждания, които можеха да предрешат изхода на този двубой.
Първо, атака на Николай Златев бе спряна с нарушение за нарисуван червен картон в ситуация, описана в учебниците по съдийство. Вместо да изгони виновника за нарушението, реферът показа скромен жълт картон, който минути по-късно вдигна за несъществуващо нарушение на Влатко Дробаров. Що за различни критерии към двата отбора? Грешка? Недоглеждане? Не! Тенденция!
Второто фатално отсъждане – в 89-ата минута. Тогава и децата на стадиона, които подават топката, видяха 300-процентов авантаж за домакините, който вероятно щеше да доведе до жадувания гол. Вместо да пусне играта да продължи обаче, реферът свири нарушение в полза на домакините и вдигна жълт картон. А картонът, по правилник, в подобни ситуации се показва след разгръщането и завършването на атаката.
Сега обаче да кажем и защо такава съдийска бригада бе изпратена на „Тича”. Ако някой още не е разбрал. Миналия сезон „Черно море” бе изпуснат, остави набедените за „грандове” столични тимове да дишат прахоляка на варненци, колкото и да бяха ударите под кръста.
В новия сезон ударите почват от първия кръг, за да не се повтори грешката от миналия сезон! Току виж „Черно море” пак станал вицешампион. Затова от началото трябва да е ясно кой кум и кой сват. На „Черно море” ще се свири по този начин през целия сезон. В клуба да го имат предвид. И да играят всеки мач като финал, независимо кой е съперникът им и къде е мачът.
Два акцента извън конкретната среща. На полувремето старши треньорът на „Черно море” Илиан Илиев бе награден с купа и приз „Най-добър треньор на изминалия сезон в efbet Лига” – награда, която се дава след традиционната анкета „Футболист на футболистите”.
А след последния съдийски сигнал и въпреки разочарованието от изпуснатите точки, феновете на „Черно море” аплодираха отбора и скандираха името на Илиан Илиев. Което пък е гаранция, че отбор и фенове и този сезон ще са плътно един до друг.
И в заключение: ремито на „Тича” вече трябва да е забравено. Разбира се, след строгия треньорски анализ. Защото „Черно море” излиза в Европа. Колкото и да е трудно, а то ще е, поне едно нещо в мачовете срещу израелския „Апоел” е сигурно – там няма да свирят Георги Гинчев и компания!