Лекари от университета в Сидни доказаха, че редовната физическа активност намалява риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания, докато загубата на тегло сама по себе си не носи същата полза, съобщи списанието +Нейчър”.
Учените са използвали данни от 116 228 възрастни от Тайван, като периодично е проверявана тяхната физическа активност, индекса на телесна маса, обиколката на талията и процента на висцерална мазнина.
В сравнение с постоянно недостатъчна физическа активност, увеличаването на физическата активност от която и да е изходна линия е свързано с по-нисък риск от сърдечно-съдова смъртност и смъртност от всякакви причини – рискът е спаднал съответно с 28% и 15%. Наднорменото тегло или умереното затлъстяване не са повлияли на смъртността. В същото време хората с по-малко тегло са имали малко по-ниски рискове, свързани с ниската активност.
Статистическият анализ показва, че най-голяма полза за намаляване на теглото са донесли редовните упражнения, а не намаляването на процента мазнини. Много изследвания показват, че високият процент висцерална мазнина е ключов фактор при кардиометаболитни заболявания. В същото време намаляването на висцералните мазнини не винаги означава значителна загуба на тегло, което е в съответствие с тези резултати на учените.
Резултатите от това проучване предоставят нови възможности за пациенти със затлъстяване, тъй като показва, че е възможно да се намали кардиометаболичният риск чрез физическа активност дори без значителна загуба на тегло. Авторите на статията предполагат, че намаляването на теглото може да има и други положителни промени за човешкото тяло, които те не са регистрирали поради недостатъчната продължителност на изследването.