Фестивалният и конгресен център - един от съвременните символи на Варна, става на 35 години. Той е открит на 16 юни 1986 г. Архитект на сградата е арх. Косьо Христов. Първоначално той е наречен „Фестивален комплекс Людмила Живкова“ и е филиал на Народния дворец на културата (НДК, след 1990 г. Национален дворец на културата), изграден в София по нейна инициатива през 1981 г. и също първоначално носител на нейното име. Сградата е разположена на площ от 4 декара. Разполага с 12 зали с различен капацитет - от 50 до 1000 души.
Архитект Косьо Христов е един от най-успешните архитекти, завършили архитектура в някогашния Държавен университет Варна (1947-1953), където се дипломира при проф. Петър Загорски, с проект по жилищни сгради, разказва Радио Варна.
Бил е главен архитект на Варна. Казвал е пред медиите, че бъдещето на един град зависи много от хората, които го населяват, но най-вече от хората, които го управляват. На мнение е, че на Варна й липсва метро. Не е привърженик на небостъргачите, определя ги като неудобни за живеене, неудобни и за обществена сграда. Архитект Христов е участвал в конкурс за възстановяването на Световния търговски център. Дава идея за бърза евакуация по време на инцидент, аналогичен на този в двете кули.
Арх. Косьо Христов е работил в Проектантска организация Варна от самото й създаване. Живеел е известно време в Тунис и Либия, където също има реализирани обекти. Автор е на множество забележителни сгради във Варна и областта. Знакови за неговото творчество и за Варна са Фестивалният и конгресен център, минералната баня „Гъбата”, хотел „Черно море”, сградата на бившия Научно-технически съюз, реконструкцията на Кукления театър, кино „Добрич”, плувни басейни във Варна и Добрич, много жилищни и обществени сгради.
За своето забележително творчество арх. Косьо Христов е носител на много отличия, между които орден „Г. Димитров” за ФКЦ, Награда „Варна” за цялостно творчество и на Съюза на архитектите – „Златен капител“.
Арх. Христов е роден на 5 юли 1922 г. в с. Мировци до Нови пазар. Той завършва гимназия в Шумен, след което е мобилизиран на фронта за 5 години. По време на следването си работи като художник, за да се издържа. Голям майстор на портрета, Косьо Христов е създал стотици творби в различни техники и формати, включително и по поръчка на големия български акварелист Константин Щъркелов, негов преподавател в университета. Той почина на 23 ноември 2014 г. на 92-годишна възраст.