Националният отбор на Румъния записа категорична победа с 3:0 срещу Украйна в мач от група "Е" на европейското първенство по футбол, с което селекцията на Едуард Йорданеску оглави класирането, съобщи БТА. Във втория двубой тази вечер от 19:00 българско време ще се срещнат Словакия и фаворитът за първото място Белгия.

Румъния получи подарък за първото положение в мача и откри резултата в 29-ата минута. Вратарят на Реал (Мадрид) Андрий Лунин изчисти ниско топката и тя бе пресечена от Денис Ман, който подаде за Николае Станчу на дъгата на наказателното поле. Халфът на саудитския Дамак стреля с първото докосване и изпрати топката в горния ляв ъгъл на украинската врата.

Румънците продължиха да играят много стабилно в защита след попадението и дори бяха близо до втори гол. Станчу изпълни корнер в 39-та минута и топката се завъртя към вратата, но се отклони от напречната греда на съперника.

Румъния вкара втори гол в 53-та минута и отново стражът на украинците носеше вина. Разван Марин стигна до свободна топка на около 22 метра от вратата и стреля моментално, а тя премина покрай защитник и под ръката на Лунин, попадайки в долния десен ъгъл.

Само три минути по-късно шут на Станчу от близко разстояние бе блокиран и Андрей Рациу не успя на добавка, но от последвалия корнер Румъния вкара за 3:0. Денис Ман пое топката след късо изпълнение и дриблира покрай двама защитници на Украйна, след което пусна пас успоредно на голлинията и Денис Драгуш вкара на празна врата.

Украйна трудно се отърси от шока и стигна до положение в 65-та минута. Михайло Мудрик центрира в наказателното поле на румънците и отбитата топка попадна на волето на непокрития Андрий Ярмоленко, който обаче стреля над напречната греда.

В следващите минути украинците организираха няколко добри атаки и ги завършиха с удари, но Флорин Ница спря два шута, а Мудрик бе неточен. Така резултатът остана непроменен и Румъния записа историческа победа, вкарвайки три гола на еврофинали за първи път от 2000-а насам. Тогава те надвиха с 3:2 Англия.

***

Румънските фенове окачиха знамето на ДНР и скандираха „Путин“

Румънски фенове окачиха знамето на отцепилата се Донецка народна република по време на мача с украинския национален отбор на Европейското първенство по футбол. Това съобщи украинското издание "Страна". Изданието разпространи и видео, на което се вижда как румънски фенове скандират името на руския президент по време на срещата.

Европейската футболна асоциация (УЕФА) обяви по-рано, че ще направи всичко по силите си, за да не допусне внасянето на руски флагове на трибуните по време на мача между между Украйна и Румъния, след като на други двубои от Евро 2024 вече бяха забелязани знамена на Русия, информира АП, цитирана от БТА.

От УЕФА обясниха, че служителите по реда са ясно инструктирани по този въпрос и ще направят всичко възможно да пресекат опити за внасяне на знамена с руски символи. Националният отбор на Русия не бе допуснат до участие на Евро 2024, но граждани на страната си купуват билети за мачове.

Флагът на Русия бе забелязан на трибуните още в първия двубой на европейското първенство, който противопостави Германия и Шотландия в Мюнхен в петък. Знамена имаше и сред сръбските фенове в Гелзенкирхен в неделя.

Властите в Германия обявиха далеч преди началото на европейското първенство, че на стадионите и официалните зони за фенове са разрешени само флагове на държави, които са на еврофиналите. Целта е пресичане на опити за политизиране на турнира, включително със знамена на Израел и Палестина.

Европейско първенство по футбол, мач от група "Е" между отборите на Румъния и Украйна:

Румъния - Украйна - 3:0 (1:0)

голмайстори: 1:0 Николае Станчу 29, 2:0 Разван Марин 53, 3:0 Денис Драгуш 57

стадион: "Алианц Арена", Мюнхен

главен съдия: Глен Нюберг, Швеция

жълти картони: Ръзван Марин (Румъния); Юхум Конопля (Украйна).

състави:

Румъния: Флорин Ница, Андрей Рациу, Раду Дръгушин, Андрей Бурка, Никушор Банку, Мариус Марин (75-Адриан Рус), Денис Ман (62-Янис Хаджи), Ръзван Марин, Николае Станчу (86-Богдан Раковицан), Флоринел Коман (62-Валентин Михайла) и Денис Драгуш (75-Георге Пушкаш).

Украйна: Андрий Лунин, Юхум Конопля (72-Олександър Тимчик), Илия Забарний, Микола Матвиенко, Олександър Зинченко, Тарас Степаненко (62-Володимир Бражко), Микола Шапаренко (62-Роман Яремчук), Георгий Судаков (83-Руслан Малиновски), Виктор Циганков (62-Андрий Ярмоленко), Михайло Мудрик и Артьом Довбик.