Европейският съюз планира да санкционира главния прокурор на Русия Игор Краснов (на снимката), заедно с ръководителите на следствието, федералната служба за затворите и Росгвардия.

Това казват за "Ройтерс" двама европейски дипломати, след като днес външните министри на държавите от ЕС се събраха в Брюксел, за да обсъждат налагането на нови санкции на руски представители заради присъдата на опозиционера Алексей Навални. Цитираният от агенцията дипломат потвърждава, че има съгласие сред външните министри, че трябва да се наложат такива ограничения.

Миналата седмица Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ, който обаче не е институция на ЕС) поиска Навални да бъде освободен. Русия приема това, както и реакциите на Запада (а и на България) по темата, като намеса във вътрешните си работи, съобщава "Дневник".

В интервю за "Политико", акценти от което са публикувани днес, външният министър Екатерина Захариева каза, че не се очаква съпротива срещу нови санкции. За разлика от наложените миналата година заради отравянето на най-известния критик на Кремъл сегашните се очаква да са по приетия миналата година механизъм за налагане на мерки срещу индивидуални нарушители на човешките права и свободи по света.

Днес не са обсъждани имена (но за подобни държавни служители ставаше дума миналата седмица) - решението е само санкциите да се въведат по ускорена процедура. Предстои потвърждение на информацията, но според източници на различни руски и международни издания поне шестима представители на властта се очаква да са в списъка. Публикация на "Ройтерс" от миналата седмица говореше за приближени на президента Владимир Путин, без да уточнява имена.

Кои са в списъка и защо

Това става почти три седмици след като руски съд наложи (а в събота бе потвърдена) ефективна присъда лишаване от свобода на Навални, заменяйки с нея условна от 2014 г. Съдът прие тезата на прокуратурата и Федералната служба за изпълнение на наказанията (ФСИН, чийто директор също е в списъка според дипломатите), че той е нарушил изискванията по условната присъда, като не се е явявал за проверка в Русия по време на лечението от отравяне с нервнопаралитично вещество от групата "Новичок" в Германия. След отказа на Русия да разследва случая ЕС санкционира миналата година шефа на контраразузнаването, заместник-министри и заместник-ръководители на президентската администрация.

Навални бе задържан при кацане в Москва след пет месеца в Берлин, където се възстановяваше от отравянето (Русия се съмнява, че е извършено покушение срещу него, но след от "Новичок" откриха лаборатории в Германия, Франция и Швеция). Задържането му бе по искане на ФСИН заради нарушения на условната присъда. Същата организация настоя тя да бъде заменена с ефективна.

ФСИН, отговаряща за затворите, се оглавява от Александър Калашников, започнал кариерата си в КГБ през 1987 г. и продължил в институцията наследник, Федералната служба за сигурност.

За момента не се уточнява включването на ръководителя на Росгвардия (създадена през 2016 г. на основата на бившите Вътрешни войски към руското МВР), но служители на тази институция бяха критикувани в Русия и на Запад заради реакцията на протестите в подкрепа на Навални миналия месец и съобщения за случаи на насилие срещу протестиращи. Задържаните по време на демонстрациите бяха хиляди.

Начело на Росгвардия е отговарящият за вътрешните войски към МВР между 2014 и 2016 г., а преди това началник на Федералната служба за охрана Виктор Золотов. Той започва кариерата си в КГБ, по-късно е в службата за сигурност на руския президент Борис Елцин. Запознава се с Путин през 90-те, когато работи като телохранител на кмета на Санкт Петербург Анатолий Собчак (Путин тогава е заместник-кмет).

Игор Краснов е главен прокурор на Русия от януари миналата година, когато президентът Владимир Путин смени заемалия поста 14 години Юрий Чайка като част от мащабни промени в управлението. Краснов преди това е заместник-председател на Следствения комитет на Русия. От 3 февруари тази година е и член на Съвета за сигурност на страната. Бил е старши следовател по дела като това за убийството на руския опозиционер Борис Немцов през 2015 г.

Следственият комитет е на подчинение на руския президент. От създаването си през 2011 г. тази институция се ръководи от Александър Бастрикин, преди това работил пет години като заместник-председател на Главната прокуратура.

Снимка: Associated Press

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.