Съдът на ЕС се връща към нормалния си темп на работа от времето преди COVID пандемията. Тази положителна тенденция бе отчетена от българския евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев въз основа на нарасналия брой на приключените от Съда дела – от 1 540 през 2020 г. те са се увеличили на 1723 през 2021 г., когато са само с 16 по-малко спрямо 2019 г.
Повод за равносметката бе дискусията в Правната комисия на Европейския парламент относно освобождаването от отговорност на Съда на ЕС във връзка с изпълнението на бюджета за предходната година.
Според Емил Радев напредък е постигнат и по отношение на внедрените дигитални инструменти. Като пример за това евродепутатът посочи повишеното използване на приложението на Съда на ЕС E-Curia, което позволява обмен на процесуални документи по електронен път. Положителна тенденция той набеляза и при видеоконферентните връзки за провеждане на дистанционни изслушвания. От проектостановището, изготвено от председателя на Правната комисия в ЕП Адриан Васкес Лазара, става ясно, че от стартирането на системата до края на миналата година са осъществени 211 устни изслушвания с дистанционно участие. Самата система, освен това, получи наградата за добро управление за 2021 г. от Европейския омбудсман в категорията „високи постижения в иновациите/трансформацията“.
Емил Радев подчерта при изказването си и напредъка, постигнат по проекта за внедряване на система за управление на делата. „Това са усилия, които заслужават да бъдат приветствани, тъй като бъдещата система ще осигури добавена стойност”, допълни българският евродепутат, визирайки възможностите за по-голяма оптимизация и автоматизация на различните етапи на обработка на казусите. Той изрази увереност, че чрез развитието на дигиталните проекти на Съда на ЕС ще се повиши ефикасността, а самите производства ще станат по-евтини и достъпни за европейските граждани.
Евродепутатите изказаха известни критики по повод увеличената средна продължителност на производствата по делата пред Съда, която през 2020 г. е била 15,4 месеца, а през 2021 г. е достигнала 16,6 месеца. Като причина за това забавяне бе посочен ефектът от пандемията, която наложи удължаване на срока за представяне на писмени изявления или забележки. Именно поради кризата с COVID-19 обаче са били постигнати икономии в размер на 6 милиона евро – главно чрез намаляване на разходите за устни преводи от преводачи, работещи на свободна практика, както и за обучения, командировки, почистване на сградите и сигурност, обясни в рамките на заседанието председателят на комисията Адриан Васкес Лазара.
В становището си той изтъкна още, че делът на жените на ръководни длъжности (40% през 2021 г.) продължава да бъде висок, като от 2018 г. насам се наблюдава ясна възходяща тенденция (37,5% през 2018 г., 39% през 2019 г. и 41% през 2020 г.).