Превърна ли се националният отбор на България в експеримент? Този логичен въпрос изниква на преден план след поредните провалени квалификации.
Трикольорите завършиха четвърти в своята група след 0:4 от Швейцария късно снощи. Остават без победа като гост в 18 поредни двубоя, а в най-скорошните 180 минути допуснаха общо 54 положения пред собствената врата – 36 срещу Украйна в контрола и нови 18 в Люцерн.
Срещу „часовникарите“ отправиха 1 удар – неточен, от сериозна дистанция и през първото полувреме.
Отменените попадения за двете срещи в нашата врата бяха 5.
И въпреки стряскащата статистика, в лагера на някогашните „лъвове“ се намери нотка на оптимизъм, след като Момчил Цветанов окачестви 2021-а като много добра за националите, а Георги Минчев го потвърди.
Простете им, вероятно е от швейцарската вихрушка. За въпросния период трикольорите записаха 3 успеха, а този срещу Литва (1:0) в София бе първи в официален мач от 2019 година насам. Останалите победи дойдоха срещу Северна Ирландия (2:1) и Грузия (4:1) в приятелска среща.
Не може да не се отчете и престижното 1:1 с действащия европейски шампион Италия във Флоренция. Това сякаш бе най-значимият резултат, но падението последва месец по-късно във Вилнюс – 1:3 в единствената победа на Литва през кампанията.
На фона на 8-те спечелени точки, далеч повече изпъкват повиквателните на Ясен Петров. Само в осемте квалификации той използва 39 играча, от които 5 вратаря. За последното му завидяха и в Швейцария. Дебютантите под ръководството на Джанини бяха 14, последните дама, от които в Одеса – Светослав Вуцов под рамката и контузилият се в началото Едисон Йорданов.
В страната на шоколадите „Милка" първи официални минути чакаха Алекс Петков от „Арда“ и Станислав Иванов, но все пак се разминаха с дебют. Крилото на „Чикаго Файър“ навъртя впечатляващите 17 900 км, за да изгледа на живо двата мача на България.
Успоредно с многото на брой играчи, използвани при Петров, имаше и такива, попаднали в черния списък. Страхил Попов пръв влезе в него, след като постави условие, за да играе със Северна Ирландия в Белфаст. До него се нареди и Сисиньо, а постепенно бяха зачерквани още Пламен Илиев, Даниел Наумов, а негласно и Андрей Гълъбинов.
Нападателят на „Реджина“ също имаше своите изисквания за последните два лагера и отпадна от сметките на треньора, въпреки впечатляващата форма, демонстрирана в Серия Б.
Така, в крайна сметка остана впечатлението, че новият национален отбор ще бъде в различен вариант за всеки сбор, а гарантирана повиквателна няма (почти) никой. В един момент гръбнакът дори бе изграден около „Локомотив“ (Пд), гордеещ се с рекордните за 5 национали – Мартин Луков, Момчил Цветанов, Петър Витанов, Димитър Илиев и Бирсент Карагарен.
Постепенно те загубиха своето влияние на терена. Сега на ход е ръководството на БФС, което трябва да реши как видя националния отбор през последната година – със или без розовите очила на Момчил Цветанов. Другото е ясно – и след отрезвяващия резултат, Ясен Петров е готов да продължи с експериментите. Нужен му е само договор за още 1 година.