Първи смъртни случаи след заболяване с коклюш у нас от началото на годината. Две едномесечни бебета от Кюстендил са се заразили и не са успели да преборят болестта, съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, цитиран от БТА. Те са били под двумесечна възраст и не са подлежали на ваксиниране срещу болестта, уточни той. Децата са от ромската махала на Кюстендил. Едното дете е починало в Националната кардиологична болница, където е било настанено, а другото – в Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“, като леталните изходи са настъпили съответно на 10 и на 14 април. По думите му в двата случая късно била потърсена медицинска помощ.

Прави се епидемиологично проучване, преценяват се контактните лица, но това е малко ефективно, тъй като причинителят вече циркулира в обществото. Правим, каквото е необходимо, но не можем много да ограничим разпространението, допълни д-р Кунчев.

От началото на годината до днес в страната са регистрирани 205 случая на коклюш, като е възможно да заболеят до 10 хиляди души, каза още той.

Единственото, което може да се направи, е хората да се ваксинират навреме, защото имунизираните боледуват няколко години след ваксинирането, тъй като имунитетът постепенно спада, посочи д-р Кунчев. Друго, което може да се предприеме при първите симптоми, е хората да търсят лекарска помощ. Заболяването е лечимо и се повлиява от антибиотици, припомни той. От регистрираните 205 заразени не повече от 10% са хоспитализирани, добави главният държавен здравен инспектор.

205 случая на заболели от коклюш са регистрирани от началото на годината у нас, отбелязаха от Министерството на здравеопазването, цитирано от БНР.

"Предприели сме мерки по изпращане на писма към районните здравни инспекции и Българския лекарски съюз с искане общопрактикуващите лекари да направят проверка на извършените имунизации и реимунизации", каза д-р Галя Кондева, служебен министър на здравеопазването.

Държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заяви, че ръстът на заболеваемостта от коклюш не е изненада, защото от началото на 2023 г. в Европа има покачването на заболеваемостта от коклюш. В Чехия отчитат най-големия ръст на коклюш от 60-те години на миналия век, като до момента са регистрирани над 6 хил. случая. В Испания случаите на 8200 случаи само за тази година, в Нидерландия – 3600 случая, от тях 3 са кърмачета. Гърция засега отчита 82 случая.

Доц. Кунчев обясни, че най-засегната е възрастта от 10 до 19 г., но има и доста деца до 1-годишна възраст.

В България за първите три месеца на 2024 г. са регистрани 114 случая, като 89% от тях са на възраст до 19 г., или 102 случая.

"Най-висок е относителният дял във възрастта 10 – 14 г.", добави Кунчев.

Към момента между 50 и 60% се движи процентът на ваксинираните напълно или частично, които са заболели.

Коклюшът, когато се хване навреме, не е опасен.

Ваксини се поставят на деца на 2, 3 и 4 месеца. След това на 5, 6 и 12-годишна възраст.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.