От Административен съд – Варна съобщиха, че са образувани пет дела по жалби на граждани и жалба на Сдружение „Да спасим дом Младост“.
В тази връзка от институцията уточниха, че адм.д. № 2729/2021 г. е образувано по жалба на граждани и организации против виза за проектиране за имот с идентификатор 10135.3513.204.
Оказва се, че жалбата не отговаря на изискванията на АПК, поради което съдът е оставил производството по делото без движение и е поискал доказателства за наличие на правен интерес от оспорването.
По делото е направено искане за спиране на изпълнението на оспорения акт. Съдът се е произнесъл с определение, като е оставил без разглеждане искането за спиране на изпълнението, тъй като жалбата спира изпълнението на оспорения акт по силата на закона.
Образуваното адм. дело №161/2022 г. по жалба на граждани и организации против Заповед № Г-227/7.09.200 6г. за одобряване на ПУП-ПРЗ. Тъй като депозираната жалба е нередовна, съдът е оставил производството по делото без движение и е дал указания на оспорващите. По делото е направено искане за спиране на изпълнението на оспорения акт. Съдът се е произнесъл с определение, като е оставил без разглеждане искането за спиране на изпълнението, тъй като жалбата спира изпълнението на оспорения акт по силата на закона.
От съда съобщиха още, че по адм. дело № 162/2022 г. е образувано по жалба на граждани и организации против Заповед № 18-7979 от 19.07.2021 г. на Началника на СГКК – Варна, с която е одобрено изменение на кадастралната карта за имот. Тъй като депозираната жалба е нередовна, съдът е оставил производството по делото без движение и е дал указания на оспорващите.
Съобщено бе и за адм. д. № 163/2022 г. То е образувано по жалба на граждани и организации против разрешение за събаряне на Дом Младост. В хода на производството не се установи наличието на издаден акт – разрешение за събаряне. По изложените аргументи съдът приема, че не е налице индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21 от АПК, липсва годен за съдебно обжалване административен акт, който да бъде предмет на съдебен контрол, което прави оспорването лишено от предмет и налага оставянето му без разглеждане.
Производството по адм. дело №198/2022 г. е образувано против инвестиционен проект, с възложител „Дом Младост“ ЕООД, за строеж: разрушаване на съществуваща общественообслужваща сграда, в УПИ ІV, по плана на 26-ти подрайон на гр. Варна – план за управление на строителните отпадъци, фаза технически проект. Законът дава възможност на възложителя да представи за одобряване ПУСО (План за управление на строителните отпадъци) заедно с инвестиционния проект или преди това.
В случая, от събраните по делото доказателства, не се установи да са внесени инвестиционни проекти за нов строеж в имота. Съгласно специалния закон ЗУО (Закон за управление на отпадъците) на оспорване подлежат само отказите за одобряване на ПУСО.
С оспорения от жалбоподателите акт не се засягат техни права и законни интереси, а инвестиционен проект за съгласуване и одобряване не е внасян в общинската администрация. По изложените съображения съдът намира, че липсва годен за съдебно обжалване административен акт, който да бъде предмет на съдебен контрол за законосъобразност.
В мотивите си съдът сочи, че правото на оспорване е дадено в защита на субективни материални права, засегнати от административния акт и не възниква право на оспорване в полза на лице, което не е засегнато лично от него.
В обобщение на изложеното до тук, съдът приема, че подадената жалба е недопустима на осн. чл. 159 т.1 от АПК – „жалбата или протестът се оставя без разглеждане, а ако е образувано съдебно производство, то се прекратява, когато: 1. актът не подлежи на оспорване“. Поради това, жалбата е оставена без разглеждане и производството по нея да бъде прекратено.
Актовете на Административен съд – Варна подлежат на обжалване пред Върховен административен съд.
Същевременно съдът излезе и със свое становище във връзка с казуса "Дом Младост". В него се казва:
„По повод формираните от представители на Сдружение „Да спасим Дом Младост“ очаквания, да се срещнат с представител на Административен съд -Варна на организирания от тях протест, който ще се проведе на 8 февруари 2022 г., уведомявам за следното:
При осъществяване на своите функции, съдиите се подчиняват само на закона. Съдилищата осъществяват контрол за законност на актовете и действията на административните органи в условия на конституционно провъзгласена независимост.
В този ред, всички организирани прояви от страни, конституирани в неприключили съдебни производства, не могат да се провеждат в присъствието на представители на органа на съдебната власт, който осъществява юрисдикция.
Приветстваме гражданската активност на Сдружение „Да спасим Дом Младост“, защото ценим свободата на словото и правото на гражданите да бъдат информирани. Уверяваме Ви, че ежедневно се сблъскваме с големите очаквания на обществото към правораздавателната система и в частност към Административен съд – Варна.
Същевременно се позоваваме на недопустимостта да се обсъждат факти по неприключили съдебни производства, защото противното граничи с опит за ясно разграничим натиск.
Съдът е арбитър по делата и в това качество е недопустимо участието на негови представители във всички видове мероприятия, насочени към изразяване на становище от страните по делата, без значение дали касае срещи, разговори, митинг или протест.
Призоваваме протестиращите и обществеността да зачитат конституционно установената независимост на съдебната власт, която е предпоставка за върховенството на закона и гаранция за справедлив процес".