Днес се навършват 35 години от тържественото откриване на Музея на мозайките в Девня. Той е построен по проект на арх. Камен Горанов върху част от основите на проучената след 1976 г. антична сграда, датирана в края на III - началото на IV век от новата ера.
В него са експонирани римски мозайки, украсявали подовете от стаите на голям частен дом от античния Марцианопол, както и раннoвизантийски мозайки от периода на християнството. Част от постоянната експозиция са монетни съкровища от златни и сребърни монети.
"В днешния празничен ден изказвам признателност към хората, които са отдавали и продължават да отдават своите труд, енергия и професионализъм, за да се гордеем днес с това, което имаме. За мен е удоволствие да поздравя екипа на културната институция, ръководена от уважавания от мен директор Иван Сутев.
Музеят на мозайките е емблема на нашата община и място, в което се пази късче от богатото културно-историческо минало на Девня. Популяризирането на това културно наследство е високоблагородна задача, която Вие изпълнявате с чест!", каза по повод годишнината кметът на Девня Свилен Шитов.
Навръх празника директорът на музея Иван Сутев сподели какви са перспективите пред културната институция. "Радостната новина е, че Министерството на културата отново осигури средства за археологически разкопки, които ще се проведат през тази есен.
Музеят ще се включи активно със средства от бюджета. Най-голяма надежда имаме, както винаги Общината да бъде наш партньор и да осигурява логистиката на археологическото проучване. Без помощта на местната власт, наистина огромни резултати не можем да постигнем. Честит празник на Музея и разбира се - на общината, защото това е музеят на девневци", каза той.
Иван Сутев изрази благодарност към всички, които имат заслуги за създаването на музея. Сред тях са тогавашната администрация на община Девня, археолозите, които са извършили проучването на античната сграда с мозайки - Александър Минчев, Петко Георгиеви Анастас Ангелов, както и архитектът Камен Горанов, по чиято идея е направена сградата.