Проточилият се с десетилетия съдебен спор между германските пионери на електропопа „Крафтверк“ и музикалния продуцент Моузес Пелъм заради предполагаемо плагиатство се връща в Съда на Европейския съюз (СЕС) от германските съдии, които обявиха, че все още не могат да стигнат до окончателно решение, съобщи ДПА, цитирана от БТА.

В четвъртък най-висшата съдебна инстанция на Германия прекрати производството по делото, което продължава вече повече от 20 години. За да се произнесе окончателно, Федералният съд заяви, че иска от СЕС да изясни определението си за понятието „пастиш“.

Пелам е използвал леко забавена версия на барабанна последователност от песента на „Крафтверк“ от 1977 г. „Metal auf Metal“ („Метал върху метал“) в песента „Nur Mir“ („Само аз“) на германската рапърка Сабрина Сетлур, която е издадена около две десетилетия по-късно.

Използването на подобен „семпъл“ от стара песен е широко разпространена практика в музикалната индустрия. Пелам обаче не е поискал разрешение. Съоснователят на „Крафтверк“ Ралф Хютер смята, че семпълът следователно е бил откраднат, и съди продуцента.

През 2019 г. СЕС се произнесе в полза на „Крафтверк“, като заяви, че музикантите не могат да семплират песни без разрешение. Въпреки това, ако семпълът е променен във „форма, неразпознаваема за ухото“, авторското право няма да бъде нарушено, обяви СЕС.

След това Федералният съд на Германия трябваше да вземе окончателното решение по спора, но сега е поискал допълнителни разяснения.

Терминът „пастиш“ се използва в правото, откакто правото на ЕС е транспонирано в германското законодателство, но не е дефиниран. Най-общо той означава имитация на стила или идеите на творци. Не е ясно обаче дали определението трябва да включва по-конкретни критерии като хумор, имитация на стил или отдаване на почит, обяснява председателят на германския съд.

Делото се следи с голям интерес от музикалната индустрия, тъй като повдига въпроси за защитата на авторските права и свободата на изкуството.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.