"1500 лева сме поискали от ЦИК за наем на машините за гласуване, което вероятно прави около 14 милиона лева. ЦИК отказва да плаща и за наема на склада, това струва 110 000 лева на месец". Това заяви в сутрешния блок на БНТ Веселин Тодоров, изпълнителен директор на фирма "Сиела Норма", която осигурява машините за гласуване.

Машините все още са наша собственост и това не е опит за злоупотреба с права, подчерта Тодоров.

Ние продължаваме да носим всички разходи и рискове около употребата на машини. Гаранционната поддръжка тръгва от момента на прехвърляне на собствеността и тя не е прехвърлена, така че ние очакваме или най-сетне да бъде платено по договора или наистина да бъдем обезщетени, категоричен е Тодоров.

По думите му, проблемът е, че всичко е за сметка на фирмата.

Машините, които са повредени ние ги подменяме, предполагам, че те са над 100. Случва се да се повредят при транспорт, някой път падат от по-голяма височина, може да се счупи екрана, знаете че на изборите някои умишлено бутаха машините, обясни Тодоров.

Според него, ЦИК дължи пари и за наема на склада, който е 110 000 лева на месец. На въпроса, че това е твърде висока цена за наем, Тодоров обясни, че това са били възможно най-добрите цени, на които се е спряла фирмата му.

Ние сме извършвали много подобни доставки - ние сме правили БУЛСТАТ регистър, система за управление на училищата и много други, допълни Тодоров. Категоричен е, че в тези случаи не е имало никакво сътресение.

ЦИК искат сами да разработват софтуер, не съм убеден, че са компетентни, не съм убеден и че имат разработчици, заяви Тодоров.

Той обясни, че фирмата му вече се е включила в офертата за услуги.

Ние се включихме вече в поръчката за софтуер, подадохме оферта. Тя поръчката, всъщност, е адресирана само до нас, заяви директорът на "Сиела Норма". Офертата е за 13 милиона и нещо, в момента водим преговори, допълни Тодоров.

За доставка на допълнителните 1600 машини за изборите на 14 ноември участват 3 фирми - "Сиела Норма", "Смарт матик" и държавната "Информационно обслужване".

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.