Акцията по разчистването на скрапа от плажа пред българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън продължава, съобщи БТА. На 26 февруари част от металните отпадъци бяха натоварени на борда на военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421), който е в основата на 31-вата българска полярна експедиция.

Чрез понтонен сал, теглен от две лодки, бяха пренесени два дизел-генератора за електричество, моторна шейна, както и около 50 пресовани варела. През последните години, поради липса на собствен транспорт за обратно извозване, по време на родните антарктически експедиции са се натрупали голямо количество метални отпадъци, сред които стари варели за съхранение на горива за базата, дизел-генератори за електричество и акумулатори, чийто жизнен цикъл е приключил, бутилки за съхранение на пропан-бутан, както и други.

От 23 февруари насам българските антарктици и военният екипаж на НИК 421 работят в екип, пресовайки металните отпадъци, за да ги подготвят за извозване с кораба. Така пет варела могат да бъдат компресирани до приблизителните размери на един. Това ще позволи транспортирането на по-голямо количество отпадъци, които да бъдат третирани на по-късен етап извън границите на остров Ливингстън и Антарктика, за да няма екологичен отпечатък върху девствената природа там.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.