Консолидираната фискална програма (КФП) към края на март 2023 г. се очаква да бъде на дефицит в размер на 690 млн. лв., което е 0,4 на сто от прогнозния БВП, съобщава Министерството на финансите. За сравнение, за първото тримесечие на 2022 г. бе отчетен излишък в размер на 294,7 млн. лв., което означава, че на годишна база бюджетното салдо за периода се влошава с около 1 млрд. лева.
Продължава тенденцията от първите два месеца на годината ръстът на разходите (близо 27 на сто) значително да изпреварва ръста на приходите (18 на сто), което е основната причина за влошаването на бюджетната позиция спрямо предходната година, пишат от МФ.
Приходите, помощите и даренията по КФП към март 2023 г. се очаква да бъдат в размер на 14,643 млрд. лв. и нарастват с 2,260 млрд. лв. (18,2 на сто) спрямо отчетените за първото тримесечие на 2022 година. Данъчните и неданъчните постъпления по КФП нарастват номинално спрямо същия период на 2022 г. с 2,322 млрд. лв., а постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) – са по-малко с 62 млн. лв. спрямо отчетените за същия период на предходната година.
На база на предварителни оценки данъчните приходи по КФП за първото тримесечие на 2023 г. са в размер на около 11,861 млн. лв. и нарастват номинално с 20,1 на сто спрямо същия период на предходната година, пояснява „Investor.bg".
Върху изпълнението на косвените данъци, най-вече на приходите от ДДС за периода, основните фактори, оказващи влияние са: динамиката на вътрешното потребление, вноса и износа, както и мерките на приходните администрации за повишаване на събираемостта на приходите.