Обмен на бърза и точна медицинска информация в държавите-членки, въвеждането на бързи антигенни тестове, проследяването чрез мобилни апликации и създаването на национални стратегии за ваксиниране. За това се договориха лидерите на страните от ЕС във видеоконферентна връзка късно снощи. Министрите на здравеопазването обсъдиха днес пандемията и общия подход към пътуванията.

Масовото използване на бързи антигенни тестове трябва да започне възможно най-бързо, каза днес комисарят по здравеопазването Стела Кириакидес и допълни, че координацията между държавите трябва да се засили още повече.

“Не е достатъчно само да увеличим капацитета на тестовете. Трябва да разполагаме с достоверни данни и бърз обмен на информация, за да сме в състояние да взимаме правилните решения. Това ще се отрази на общия подход по отношения на пътуванията. Затова призовавам министрите да изпращат на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията бърза и точна информация от епидемиологичната ситуация в държавите", каза Стела Кириакидес - еврокомисар по здравеопазването.

Разпределянето на ваксините срещу COVID-19 ще става едновременно за всички държави, стана ясно снощи на срещата на лидерите. От Еврокомисията уточниха днес, че всички ваксини, които бъдат допуснати до европейския пазар, ще бъдат строго проверявани. А от държавите се очакват национални планове за ваксиниране.

Премиерът Бойко Борисов коментира пред колегите си, че трябва да се осигури лесен достъп до ваксините за всички европейски граждани и процедурата е да прозрачна, за да няма спекулации, съобщава БНТ.

Европейският съюз е готов да финансира и преместването на пациенти с COVID-19 от една държава в друга, за не се стигне до претоварване на болниците. Еврокомисията е отделила за целта 220 милиона евро.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.