За 60 години близо 9 000 инженери са завършили Електротехническия факултет на Техническия университет във Варна, разказа днес за БТА деканът му проф. д-р инж. Бохос Апрахамян. Годишнината на факултета бе отбелязана с тържествено събрание и международна конференция. Празника уважиха ректори на университети, учени, представители на държавни и местни институции.

Електротехниката става все по-автоматизирана и вече има почти пълно сливане между нея, електрониката и автоматиката, посочи Апрахамян. Той подчерта, че целта на факултета е да се движи в крак с времето и да дава на младите хора съвременни знания, свързани с новите технологии, изкуствения интелект и управлението на машините.

Като проблем професорът посочи, че в средното училище подготовката на децата по математика и физика е сравнително слаба. Идвайки при нас, те изпитват трудности и това е една от причините младите хора да „бягат“ от технически специалности, свързани с фундаменталните науки, посочи Апрахамян. Той припомни, че Електротехническият факултет е единственият в страната, който предлага обучение по специалността „Възобновяеми енергийни източници“. Към нея има много голям интерес, защото всички завършващи намират своята реализация на пазара на труда, допълни преподавателят.

Електротехническият факултет във Варна е създаден през септември 1962 година. Днес той се състои от шест катедри, от които две общообразователни – „Математика и физика“ и „Теоретична и измервателна електротехника“, и четири профилиращи – „Електротехника и електротехнологии“, „Електроснабдяване и електрообзавеждане“, „Електроенергетика“ и „Социални и правни науки“.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.