Пътнически самолет падна в река Потомак във Вашингтон след сблъсък с хеликоптер, съобщиха БТА и NOVA. Инцидентът е станал по време на кацане. На борда на полета от град Уичита е имало 60 пътници и четирима души екипаж, a в хеликоптера - трима войници. Той е извършвал тренировъчен полет. Американски медии информират, че вече са извадени 19 тела от реката. Засега няма данни за оцелели.
В посолството на България в САЩ не са постъпвали сигнали за български граждани, които да са били на борда на катастрофиралия самолет, съобщиха за БТА от Министерство на външните работи (МВнР).
Самолетът се е разцепил на няколко части, като и двете машини са паднали в реката. Шансовете някой да е оцелял са минимални, тъй като температурата на водата в реката е под 5 градуса. Авиационен експерт каза за агенция „Ройтерс”, че пътническия самолет е изпълнявал всички указания на диспечерите. А хеликоптерът е излетял недалеч от мястото на сблъсъка, направил е 6 промени на курса, преди да се блъсне в самолета. Една от системите, които излъчват сигнал за положението му във въздуха не е била включена.
Пожарникари от летището и служители от няколко други агенции се включиха в търсенето на пасажерите и екипажа.
„Бреговата охрана ни изпрати лодки. Спасителната операция е доста сложна. Метеорологичните условия са трудни. Студено е, има вятър и това прави работата в реката тежка. Полагаме всички възможни усилия”, обясни Мюриъл Баузър, кмет на Вашингтон.
Властите казват, че нямат краен срок за спасителната операция. В нея участват над 300 души.
„Ще направим оценка на какъв етап сме в спасителната операция когато се развидели. Това не значи, че няма да работим цяла нощ”, обясни Джон Донъли, началник на пожарната служба на Вашингтон.
На борда на самолета е имало треньори и състезатели по фигурно пързаляне, както и техни роднини. Руската агенция ТАСС съобщи, че сред пасажерите са били световните шампиони от 1994 година Евгения Шишкова и Вадим Наумов. Двамата са женени, от години живеят в Съединените щати и работят като треньори. Според близки на някои от пасажерите фигуристите са се връщали от състезание в Канзас.
Реката във Вашингтон дели международното летище от голямата военна база Андрюс. Летището е затворено, полетите се пренасочват към Дълес, на 40 км от столицата.
В САЩ не е имало голяма катастрофа с пътнически самолет от повече от 15 години. Но няколко инцидента, при които полети бяха опасно близо до фатален сблъсък, предизвикаха дебати за безопасността по натоварените летища.
„Първо и най-важно, искам да изразя дълбоката си скръб от този случай. Това е труден момент за всички нас в American airlines. Усилията ни в момента са насочени изцяло към нуждите на нашите пасажери, екипажи и спасителните екипи на терен, както и семействата на засегнатите. Сътрудничим изцяло с разследването на Агенцията за безопасност на полетите. Искаме да научим всичко за днешния случай. Знаем че хората искат подробности, но разберете - всичко което кажем, трябва да е точно и проверено”, обясни Робърт Айсъм, изпълнителен директор на American airlines.
***
Самолетната катастрофа в центъра на американската столица Вашингтон, при която пътнически самолет се сблъска с военен хеликоптер над река Потомак, "е можело да бъде предотвратена", заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс.
"Хеликоптерът е летял право срещу самолета за продължителен период от време. Това е станало в ясна нощ, светлините на самолета са се виждали. Защо хеликоптерът не се е издигнал, снижил или завил?“, написа Тръмп в социалната си мрежа "Трут соушъл“.
"Защо от контролната кула не са казали на хеликоптера какво да направи, вместо да го пита дали вижда самолета. Това е лоша ситуация, която изглежда е можело да бъде предотвратена“, добавя той.
Записите от кулата за контрол на въздушния трафик са уловили последните опити за комуникация с хеликоптера с обозначителен знак PAT25, преди сблъсъка му със самолета, описан като CRJ.
"PAT25, виждате ли CRJ? PAT25, минете зад CRJ," се чува да казва диспечерът в кулата в 20:47 ч. местно време (03:47 ч. българско).
Секунди по-късно пилотите на друг самолет са записани да казват: "Кула, видяхте ли това?“ като вероятно имат предвид сблъсъка.
Пентагонът съобщи, че е започнало разследване на инцидента.
***
Десетте най-смъртоносни авиоинцидента в САЩ от 2001 г. насам
Ето кои са последните 10 смъртоносни авиоинцидента в САЩ според данни на Националния съвет по транспорта на САЩ и Мрежата за авиационна безопасност на Фондацията за безопасност на полетите:
2009
Турбовитлов самолет на авиокомпания „Колган Eър“ се разби при заход за кацане в Бъфало, Ню Йорк. При катастрофата загинаха всички 49 души на борда и един човек на земята.
2006
Самолет на „Комеър“ излезе от пистата при излитане от Лексингтън, Кентъки, при което загинаха 49 от 50-те души на борда.
2005
Турбовитлов самолет на „Чолк Oушън Eъруейс“ се разби след излитане от Маями, Флорида. При катастрофата загинаха всички 20 души на борда.
2004
Турбовитлов самолет на „Корпърейт Eър“ се разби при заход за кацане в Кърксвил, Мисури. Загинаха 13 от 15-те души на борда.
2003
Турбовитлов самолет на „Ю Ес Eъруейс Eкспрес“ се разби след излитане от Шарлът, Северна Каролина. Загинаха всички 21 души на борда.
Ноември 2001
Самолет на „Американ Еърлайнс“ се разби след излитане от международното летище „Джон Кенеди“ в Ню Йорк. Загинаха всички 260 души на борда и петима души на земята.
11 септември 2001
Отвлечен самолет на „Американ Еърлайнс“, излетял от Бостън, се разби в сградата на Световния търговски център. Загинаха всички 92 души на борда и около 1600 души на земята.
Отвлечен самолет на „Юнайтед Еърлайнс“, излетял от Бостън, също се разби в Световния търговски център. Загинаха всички 65 души на борда и около 900 души на земята.
Отвлечен самолет на „Американ Еърлайнс“, излетял от международното летище „Вашингтон-Дълес“, се разби в Пентагона. Загинаха всички 64 души на борда и около 125 души на земята.
Отвлечен самолет на „Юнайтед Еърлайнс“, излетял от Нюарк, Ню Джърси, се разби на поле в Пенсилвания. Загинаха всички 44 души на борда.