Рекордните 293 журналисти по света са били арестувани през 2021 г., сочи доклад, публикуван от Международния комитет за защита на журналистите, отбелязва БНТ.

Заключението е, че това е най-големият брой, регистриран някога.

"Комисията установи, че през 2021 г. броят на медийните служители, оказали се в затвора заради професионалните си задължения, е достигнал рекордните 293. През тази година най-малко 24 журналисти са загинали поради професионалната си дейност, а други 18 са починали при обстоятелства, които не са достатъчно ясни, за да се определи точната причина", се казва в изявление на базирания в САЩ комитет.

Правозащитниците посочват, че броят на арестуваните през 2020 г. е бил 280 души.

Според международната организация най-голям е броят на арестуваните медийни сътрудници в Китай - 50. Мианмар е на второ място - 26, заради събитията след идването на власт на военните.

В доклада се посочва, че след тях се нареждат Египет - 25, Виетнам - 23, и Беларус - 19. В първата десетка влизат още Турция - 18, Еритрея - 16, Саудитска Арабия - 14, и Иран - 11. В Русия са задържани 14 журналисти. Според комисията в западноевропейските страни и в САЩ не е имало такива случаи.

Турция и преди е заемала първите места в подобни списъци. Миналата година турските власти са освободили 20 души, но съставителите на доклада не разглеждат това като знак за подобряване на свободата на словото. В частта за Саудитска Арабия Комитетът посочва, че убийството на журналиста Джамал Хашоги през 2018 г. "е заставило журналистическата общност да замълчи по-ефективно от новите вълни от арести".

"Причините, поради които за шеста поредна година броят на арестуваните журналисти в световен мащаб надхвърля 250, варират от държава до държава. Навсякъде обаче се наблюдава ясна тенденция - все по-голямо отхвърляне на независимата журналистика", се казва в доклада.

През 2021 г. 19 души по света са били убити заради професионалната си дейност, трима са били убити, докато са работили в горещи точки, а други двама са били убити, докато са отразявали улични протести, се казва в доклада.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.