България представя уникални средства за борба с Ковид-19 на изложението „Наука за бизнес“, организирано от БАН и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, „Стандарт“ е медиен партньор на събитието.

То бе очаквно от миналата година – трябваше да отвори през март, но точно тогава настъпи извънредното положение и събитието бе отложено. Днес то ще се проведе онлайн, но и приоритетите на учените вече са по-различни.

Според Марин Пандев, шеф на Единния център за иновации, новите неща, включени в събитието, са свързани с противодействието на Ковид-пандемията. „Едно от интересните неща е преносимо устройство за сухо обаззаразяване на въздуха от вируси и бактерии, изработено в Нционалната лаборатория по приложна физика в Пловдив. Другото интересно нещо от Института по молекулярна биология е свързано с разработка на PCR-китове за детекция на патогени“, обясни той. Целта на тази разработка е да се повиши нивото на молекулярните изсрледвания на болните у нас, но на конкурентна цена. Институтът бе първият, който помогна за оборудването на PCR- лабратория на „Пирогов“. Тези китове, които на практика са вид тестове, могат да тестват не само заболявания в човешкия организъм, но и на замърсяване във водите.

На събитието ще бъдат представен и прототипът на първата българска ваксина, която е уникална, защото не стъпва на нито една от познатите други ваксини. „В момента ги поставяме на хуманизирани мишки, тоест на такива, в които е инжектирна човешка ДНК. След това ще ги изпратим в Институт „Пастьор“ в Шанхай, за да ги заразят и да видим резултатите“, разказа Пенка Петрова, шеф на института, който изготвя ваксината.

Сред останалите проекти са и алтернативни оловни батерии, разработка на „облаци“, които могат да управляват акумуратори, биокерамика, направена по космическа разработка, която може да послужи да изкуствени стави, съобщава "standartnews.com".

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.