Творчеството на големия български писател‭ ‬Алек Попов,‭ ‬който ни напусна без време на‭ ‬22‭ ‬март,‭ ‬ще бъде обсъдено по време на тазгодишните Празници на изкуствата на фестивала‭ „‬Аполония‭“ ‬2024‭ ‬г.

На‭ ‬5‭ ‬септември от‭ ‬18:00‭ ‬ч.‭ ‬заповядайте в двора на‭ ‬Градска художествена галерия‭ – ‬Созопол,‭ ‬където заедно с‭ ‬доц.‭ ‬Димитър Камбуров,‭ ‬Светлозар Желев,‭ ‬Деляна Манева и Захари Карабашлиев ще почетат таланта на писателя и необятните светове,‭ ‬които той завеща на родната литература,‭ ‬както и ще бъде отбелязан сборника‭ ‬„Нови и избрани разкази‭“‬.‭

„Не бях си представял,‭ ‬че някой може да пише толкова смешно за българското,‭ ‬колкото Алеко,‭ ‬и този някой да се казва Алек,‭ ‬и да го прави с ниво на професионализъм и можене,‭ ‬чиято образцовост традиционно асоциираме с англосаксонския литературен свят на властни издателства и мракобесни редактори.

Това да може да се прави българска литература,‭ ‬която така да познава българското,‭ ‬да му се надсмива и да го подиграва,‭ ‬да го разкрива и да го разкатава,‭ ‬но без да го разобличава или унижава,‭ ‬а смехът ѝ да е помитащ и все пак милостив,‭ ‬и тя да е написана от български писател,‭ ‬който да е в същото време стройно и естествено европеец и космополит‭ ‬-‭ ‬всичко това не можеше да бъде и беше факт.‭ ‬Бях станал свидетел на епифания‭“‬,‭ ‬пише доц.‭ ‬Димитър Камбуров в своята статия,‭ ‬посветена на Алек Попов.

Винаги верен на убеждението си,‭ ‬че литературата трябва и може да бъде коректив на най-мрачните особености на едно общество,‭ ‬фин изследовател на българската народопсихология и верен спътник на трезвия поглед към света,‭ ‬Алек завеща на родната литературна сцена творби като‭ ‬„Мисия Лондон‭“‬,‭ ‬„Мисия Туран‭“‬,‭ ‬дуалогията„Сестри Палавееви‭“‬,‭ „‬Митология на прехода‭“‬,‭ „‬Черната кутия‭“ ‬и други.

Неговите разкази,‭ ‬романи,‭ ‬есета,‭ ‬пиеси,‭ ‬сценарии създадоха понякога неудобен,‭ ‬но винаги точен калейдоскоп на родната действителност и на противоречията,‭ ‬заложени в нашата душа.

Писател,‭ ‬светъл ум и пътешественик в езика,‭ ‬той остава завинаги в златната антология на българската литература.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.